نخستین پذیرش انبار سیمان در سال ۱۴۰۱

نخستین پذیرش انبار سیمان در سال ۱۴۰۱ از دوشنبه هفته آینده ۲۲ فروردین انجام میشود.

به گزارش بیدار بورس، با پذیرش انبار سیمان مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا به عنوان نخستین انبار سیمانی در سال ۱۴۰۱، مشتریان خُرد از دوشنبه هفته آینده (۲۲ فروردین ۱۴۰۱) امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار ۳۷ شرکت سیمانی پیدا می کنند. براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا، انبار این شرکت واقع در شهرستان نکا فعال شده و نماد معاملاتی آن جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه ۲۲ فروردین ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات می شود.

پیش از این و تا پایان سال ۱۴۰۰ انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) ۳۵ شرکت شامل شرکت های سیمان شمال، منددشتی، صنایع سیمان دشتستان، فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، زنجان، خاش، شاهرود، تهران، خوزستان، غرب، دورود، خزر، بجنورد، ساوه، قاین، شرق، ماهان کرمان، سامان غرب، غرب آسیا، کویر کاشان، زاوه تربت، کردستان، فراز فیروزکوه، هگمتان، نهاوند، آبیک، سپاهان، فیروزکوه، کرمان، گیلان سبز، هرمزگان، ساروج بوشهر و ممتازان کرمان جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان در بورس کالا پذیرش شده بودند.

براساس آمار، در نخستین هفته سال ۱۴۰۱ درمجموع ۱۲ میلیون و ۳۴۶ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۲ هزار و ۳۴۶ تن سیمان به ارزش ۷ میلیارد و ۷۰۵ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.
استقبال خریداران از اوراق سیمانی

بررسی های آماری نشان می دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۰ تا پایان اسفند سال گذشته، در مجموع ۱۵۵ میلیون و ۷۷۶ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۵۵ هزار و ۷۷۶ تن محصول به ارزش ۹۰ میلیارد و ۲۸۷ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.


جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بود و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۵ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نیست و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند، حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند.

کد خبر 15264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =