مواد اولیه سه شرکت قندی و تولیدکننده روغن ۳۶، ۴۰۰ و ۶۰۰ درصد گران شد

سه شرکت قندی و یک شرکت تولیدکننده روغن از افزایش ۳۶ درصدی نرخ خرید چغندرقند و گرانی ۴۰۰ و ۶۰۰ درصدی نرخ روغن خام سویا و کنجاله خبر دادند.

به گزارش بیداربورس، شرکت های کارخانجات قند قزوین، قند نیشابور، قند هگمتان و بهپاک از افزایش ۳۶ درصدی نرخ خرید چغندرقند، افزایش ۴۰۰ و ۶۰۰ درصدی نرخ روغن خام سویا و کنجاله خبر دادند و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای فردا و دو روز کاری بعد شدند.

براین اساس،  "قزوین" اعلام کرد: نرخ خرید چغندر قند پاییزه به ازای هر تن با مجوز وزرات جهاد کشاورزی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از یک میلیون و ۲۰۴ به یک میلیون و۶۴۱ هزار تومان معادل ۳۶ درصد افزایش یافت. همچنین مبلغ ۱۳۰ هزار تومان کمک کرایه حمل مصوب دولت به قیمت تضمینی اضافه و از ۲۴ اردیبهشت اعمال می شود.

"بهپاک" هم اعلام کرد: پیرو حذف ارز ترجیحی برای واردات دانه های روغنی و جایگزینی آن با ارز نیمایی و افزایش قیمت های جهانی در سه ماهه اخیر و افزایش هزینه های سربار و دستمزد و عوامل تولید و پیرو تصمیمات ۱۱ اردیبهشت متخذه در ستاد تنظیم بازار و طبق نامه ۲۲ اردیبهشت انجمن صنایع روغن نباتی، قیمت های جدید روغن خام سویا از ۷۵۰۰ به ۵۲۵۰۰ تومان معادل ۶۰۰ درصد افزایش یافت.

براساس قیمت وزارت جهاد کشاورزی قیمت کنجاله در مبادی ورودی از ۳۴۰۰ به ۱۷۰۰۰ هزار تومان معادل ۴۰۰ درصد تغییر یافت. با توجه به اینکه شرکت در حال حاضر در مبادی ورودی ۲۵ هزار تن دانه سویا با نرخ مصوب ۷۴۶ یورو خریدار کرده است که هنوز تخصیص و تأمین نوع ارز آن توسط وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی تعیین و تکلیف نشده در صورت استفاده از ارز نیمایی و حذف ارز ترجیحی در قیمت تمام شده آن اثر می گذارد که متعاقبا" برنامه های آتی و تأثیر موارد مذکور بصورت سود و زیان پیش بینی شده، اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین "قنیشا" اعلام کرد: نرخ خرید چغندر قند بهاره به ازای هر تن با مجوز وزرات جهاد کشاورزی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۶۰۰ به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معادل ۳۶ درصد افزایش یافت.  ضمنا علاوه بر بهای چغندر باید به ازای هر تن چغندر خریداری مقدار ۲ کیلوگرم شکر با نرخ ۲۲۰۰ تومان و مقدار ۲۰ کیلوگرم تفاله با نرخ ۸۰۰ تومان تحویل شود. نرخ فروش شکر مصوب شده در حال حاضر ۱۳۲۰۰ تومان است که با توجه به قیمت خرید چغندر در سال جدید ۱۸ هزار تومان عنوان شده ولی تاکنون هیچگونه بخشنامه ای ابلاغ نشده است.

در این میان،  "قهگمت" اعلام کرد: نرخ خرید چغندر قند به ازای هر تن با مجوز وزرات جهاد کشاورزی در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از یک میلیون و ۲۰۲ به یک میلیون و ۶۴۱ هزار تومان معادل ۳۶ درصد افزایش یافت.  ضمنا علاوه بر بهای چغندر باید به ازای هر تن چغندر خریداری مقدار ۲ کیلوگرم شکر با نرخ ۲۲۰۰ تومان و مقدار ۲۰ کیلوگرم تفاله با نرخ ۸۰۰ تومان تحویل شود. نرخ فروش شکر مصوب شده در حال حاضر ۱۳۲۰۰ تومان است که با توجه به قیمت خرید چغندر در سال جدید ۱۸ هزار تومان عنوان شده ولی تاکنون هیچگونه بخشنامه ای ابلاغ نشده است.

کد خبر 16804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =