۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
رابطه بورس و برجام قطع شده است؟

برخی از فعالان بازار سرمایه ضمن ناامید شدن از احیای برجام، اعتقاد دارند که رابطه بین بازار سهام با مذاکرات اتمی که تاثیرات مستقیم و معنی داری بر روند بازار داشت، قطع شده و بورس تهران دیگر اثرپذیری خاص و قابل توجهی از روندهای دیپلماتیک در حوزه احیای برجام ندارد.

به گزارش بیداربورس به اعتقاد اغلب کارشناسان بازار سرمایه با وجود توقف مذاکرات هسته‌ای در وین و همچنین گره افتادن در کار احیای برجام، اما کماکان رابطه بین دنیای دیپلماسی با بورس تهران برقرار است و نمی‌توان منکر وجود این ارتباط دیرین که محدود به پرونده برجام هم نیست و نخواهد بود، شد.

اما برخی از اهالی بورس با اشاره به روندی که در بازار مشاهده می شود و ثبات نسبی که در بورس جریان دارد، باور دارند که توقف مذاکرات در وین هم نتوانسته تاثیر قابل توجهی را بر روند بازار سهام بگذارد. این دسته از فعالان بورسی معتقدند هشدارهای کارشناسان مبنی بر سقوط قریب الوقوع بورس در صورت شکست برجام در واقع تزریق نوعی ترسی کاذب بوده که با وجود شواهد موجود، بیشتر مصداقی از «مرگ از ترس تب» شباهت دارد.

به باور این گروه تاثیر پرونده برجام بر بازار سرمایه، توسط طرفداران سیاسی احیای توافق هسته‌ای بیش از آنچه می‌تواند و می‌توانست، بزرگ جلوه داده شده بود و این رابطه به اندازه‌ای که انتظارش می‌رفت محکم و جدی نبوده است.

*واقعیت چیست؟

اما با نگاهی به روند مذاکرات و مطابقت آن با اوضاع بازار در هفته‌ها و ماه‌های اخیر می‌توان گفت برخلاف آنچه سهامداران مدعی هستند رابطه‌ای جدی و محکم بین بازار سهام و روند احیای توافق اتمی (برجام) برقرار است.

بنابر اظهار کارشناسان و با تعقیب جدول انتشار اخبار مربوط به برجام و تطبیق آن با تابلوهای بازار می توان گفت این رابطه به حدی نزدیک است که حتی می‌توان گفت بیش از هر دوره دیگری این دو حوزه به یکدیگر نزدیک شده و آثار آشکاری از مسیر حرکت مذاکرات بر شاخص بورس دیده می‌شود که تا پیش از این کمتر دیده شده بود.

شاید بتوان از دوران انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ۲۰۲۰ به عنوان تنها دوره‌ای که بورس تا به این اندازه تحت تاثیر دیپلماسی بوده یاد کرد. دورانی که پس از شکست دونالد ترامپ و پیروزی دموکرات‌ها شاهد برگشتن ورق در بورس تهران بودیم و اوضاع به کلی در بازار تغییر کرد.

منبع: اقتصاد آنلاین
کد خبر 17628

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =