۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
روبل سقوط کرد

روبل روسیه امروز (دوشنبه) تحت تاثیر جریانات بازار داخلی و کنترل سرمایه در برابر دلار تضعیف شد و شاخص‌های سهام پس از آخرین تحریم‌های غرب ضررهای خود را افزایش دادند.

به گزارش بیداربورس، در ساعت ۰۷۳۱ به وقت گرینویچ، روبل در برابر دلار ۰.۹ درصد ضعیف‌تر شد و در ۶۱.۴۶ قرار گرفت.

روبل در برابر یورو نیز  ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۶۵.۳۱ رسید و از بالاترین سطح هفت ساله ۵۷.۱۰ در ۲۵ مه دور شد. عملکرد ارز روسیه در بانک‌ها بسیار ضعیف‌تر است.

روز جمعه، کشورهای اتحادیه اروپا با ششمین بسته تحریمی خود علیه روسیه به دلیل آنچه «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خوانده است که شامل ممنوعیت واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی روسیه از طریق دریاست طی ۶ تا هشت ماه موافقت کردند.

سپرده‌گذاری ملی تسویه حساب روسیه (NSD) که مسکو برنامه‌ریزی کرده بود از آن برای سرویس دادن به اوراق قرضه یورویی خود استفاده کند، پس از اینکه اتحادیه اروپا این نهاد را به فهرست تحریم‌های تمدید شده خود اضافه کرد، معاملات به یورو را متوقف خواهد کرد.

در بازار بدهی محلی، بازده اوراق قرضه خزانه ۱۰ ساله روبل OFZ به ۹.۰۱ درصد کاهش یافت زیرا بازار در انتظار تصمیم بانک مرکزی برای نرخ روز جمعه بود. بازده OFZ های ۲ ساله با ۹.۱۵درصد کاهش یافت.

شاخص‌های سهام روسیه نیز کاهش یافت.

شاخص ار تی اس بر اساس دلار (IRTS) با ۱.۹ درصد کاهش به ۱۱۷۶.۵ واحد رسید. شاخص بورس مسکو (MOEX) روسیه  با ۰.۳ درصد کاهش به ۲۳۰۲.۹ واحد رسید.

کد خبر 17658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =