افزایش سرمایه شرکت های بورسی معاف از مالیات شد

رییس‌کل سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای اعلام کرد:‌ سود تقسیم نشده شرکت‌های بورسی و فرابورسی که صرف افزایش سرمایه شود، با نرخ صفر مالیاتی همراه خواهد شد.

به گزارش بیداربورس به نقل از فارس،‌ یکی از سیاستهای دولت، تشویق شرکتها به سرمایه‌گذاری و توسعه خطوط تولید است. در این زمینه، بخشنامه‌ای از سوی داود منظور رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی مبنی بر تبیین ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم و بند ف تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور در روز گذشته ابلاغ شد.

بر اساس این بخشنامه در مفاد بند ف تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور مقرر شده است، به منظور تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و ترغیب آنها به عدم تقسیم‌بخش بیشتر از سود اکتسابی و استفاده از منابع حاصل برای افزایش سرمایه و در نتیجه توسعه بخش‌های تولیدی و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در سال ۱۴۰۱، مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های مذکور که به حساب افزایش سرمایه انتقال می‌یابد (موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶) مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود.

در این بخشنامه آمده است آن دسته از شرکت‌هایی که تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران پذیرفته شده باشند در صورتی که از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان همان سال سود تقسیم نشده سال مالی قبل آنان بر اساس تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام با رعایت ترتیبات قانونی مقرر از جمله ثبت افزایش سرمایه در ادارات ثبت شرکت‌ها به حساب سرمایه منتقل شود، افزایش سرمایه صورت گرفته به این روش با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط مشمول نرخ صفر مالیاتی است.

بدیهی است،‌در صورتی که اینگونه شرکت‌ها به ترتیب فوق عمل کرده و حائز شرایط لازم برای برخورداری بند ف تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور باشند مالیات سود تقسیم نشده مربوطه در صورت پرداخت طبق مقررات مربوطه از جمله رعایت مفاد بخشنامه‌های قبلی قابل استرداد و یا احتساب با بدهی‌های مالیاتی آنها خواهد شد.

نامه

کد خبر 21068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =