۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
بانک مرکزی کانادا غافلگیر شد!

داده‌ها نشان داد که فعالیت‌های تولیدی کانادا در ماه آگوست برای اولین بار پس از شیوع گسترده همه‌گیری کووید-۱۹، در بحبوحه کاهش شدیدتر تولید و سفارش‌های جدید و اولین کاهش اشتغال در دو سال اخیر، کاهش یافت.

به گزارش بیداربورس، شاخص مدیران خرید (PMI) از ۵۲.۵ در جولای به ۴۸.۷ فصلی در ماه آگوست کاهش یافت که پایین‌ترین سطح آن از ژوئن ۲۰۲۰ است. خوانش زیر ۵۰ نشان دهنده انقباض در بخش است.

شرییا پاتل، اقتصاددان در اس‌اندپی گلوبال در بیانیه‌ای گفت: شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان به طور یکسان رویکرد محتاطانه‌ای را در عادات خرید خود در چند ماه گذشته اتخاذ کرده‌اند. بی‌تردید رشد نااطمینانی، افزایش نرخ بهره، تورم بالا و فشارهای مداوم زنجیره تامین، محرک‌های آخرین کاهش هستند.

هر دو شاخص تولید و سفارشات جدید بیشتر به زیر آستانه ۵۰ سقوط کردند و به ترتیب به ۴۵.۵ و ۴۴.۴ رسیدند. تقاضای بین‌المللی نیز با کاهش شدید صادرات و با سریع‌ترین نرخ از ژوئن ۲۰۲۰ مواجه شد.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص اشتغال به ۴۸.۸ کاهش یافت که پایین‌ترین سطح از ژوئن ۲۰۲۰ است. در همان زمان، تورم هزینه ورودی کاهش یافت و به پایین‌ترین حد در ۱۹ ماه گذشته رسید.

اس‌اندپی گلوبال گفت: شرکت‌ها با نگاهی به آینده، در مورد چشم‌انداز رشد تولید خود در ماه‌های آینده به‌طور گسترده‌ای خوش‌بین بودند، اگرچه میزان اطمینان با افزایش ترس‌های رکود کاهش یافته است.

بانک مرکزی کانادا با افزایش ۱۰۰ واحدی نرخ تا جولای به ۲.۵ درصد غافلگیر شد و انتظار می‌رود در تصمیم بعدی در هفتم سپتامبر، افزایش بزرگ دیگری نیز وجود داشته باشد.

کد خبر 21074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =