بانک‌های با تراز ارزی مثبت، رشد سودآوری خواهند داشت

سیاوش وکیلی کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها با توجه به وضعیت تراز ارزی هر بانک، روی سودآوری آن بانک، تاثیر خاص خود را خواهد داشت و می تواند موجب تقویت و افزایش سودآوری بانک‌هایی که تراز ارزی مثبت دارند نیز، شود. افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها، افزون بر ارتقا شفافیت مالی بانک‌ها، موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به سمت نمادهای بانکی خواهد شد.

به گزارش بیداربورس سیاوش وکیلی کارشناس ارشد بازارسرمایه، در رابطه با مزایای افزایش نرخ تسعیر اقلام دارایی ارزی بانک ها و موسسات غیر بانکی به مبلغ ۲۶ هزار و ۵۰۰ برای هر یورو و ۲۵ هزار و پانصد برای هر دلار اظهار کرد: افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها با توجه به وضعیت تراز ارزی هر بانک روی سودآوری آن بانک، تاثیر خاص خود را خواهد داشت .

او افزود: براساس محاسبات، نرخ تسعیر ارز بانک‌ها و موسسات غیر بانکی، حدود ۱۰ درصد زیر نرخ ارز نیما در نظر گرفته شده که این امر می‌تواند بر صندوق دارا یکم و نمادهای بانکی که تراز مالی مثبتی دارند، تاثیر قابل توجهی را بگذارد و موجب تقویت و افزایش سوداوری صندوق دارایکم نیز شود.

کارشناس ارشد بازارسرمایه بیان کرد : هرچند که این ابلاغیه بیشترین اثر را بر نمادهای بانکی خواهد داشت که ترازمالی مثبت دارند؛ اما بازارسرمایه باید به این مسئله توجه کند که طبق مصوبه هیئت عامل بانک مرکزی پس از تسعیر ارز با نرخ های جدید، اگر براساس محاسبات نماد بانکی سودآور باشد، مبلغ حاصله به منظور سود دوره به حساب می‌آید و پس کسر مالیات از آن مبلغ باقی مانده به سود انباشته اضافه می‌شود و قابلیت تقسیم نخواهد داشت.

وکیلی تاکید کرد: از سوی دیگر اگر حساب سود و زیان بانکی منفی گزارش شود، اثر سوددهی تسعیر ارز صرفا به عنوان کاهنده زیان انباشته در نظر گرفته می‌شود.

کارشناس ارشد بازارسرمایه در پایان گفت: افزایش نرخ تسعیر ارز بانک‌ها افزون بر ارتقا شفافیت مالی بانک‌ها، موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به سمت نمادهای بانکی خواهد شد.

منبع: سنا
کد خبر 28112

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =