بورس به محدوده مقاومتی رسید /پیش‌بینی بازار سهام ۶ فروردین

با نزدیک شدن شاخص کل بورس به ارتفاع دو میلیون واحد، طبیعی است که عرضه‌ها در بازار سهام افزایش یابد.

به گزارش بیداربورس به نقل از اقتصادنیوز، روز گذشته و دراولین روز معاملاتی بازار سرمایه در سال جدید، شاخص کل بورس رشد خوبی داشت و تا یک قدمی ۲ میلیون واحد بالا رفت. حالا شاخص کل کمتر از دو هزار واحد فاصله تا ورود به کانال ۲ میلیون واحدی دارد.

دو میلیون واحد، از نظر روانی می تواند یک مقاومت برای بازار محسوب شود. همچنین در ارتفاع حدود ۲.۱ میلیون واحد هم سقف تاریخی شاخص کل قرار دارد که در آنجا هم قطعا عرضه ها افزایش خواهد یافت.

با این حساب بازار در یک محدوده مقاومتی قدرتمند قرار گرفته که می تواند منجر به افزایش عرضه ها شود. شکستن سقف تاریخی شاخص کل به راحتی صورت نخواهد گرفت و به همین دلیل احتمال اینکه بازار مدتی در همین محدوده ها درجا بزند یا افت کند وجود دارد.

*حقیقی‌ها همچنان پول تزریق می‌کنند

البته فعلا قدرت تقاضا در بازار بیشتر از قدرت عرضه است اما درصورتی که عرضه ها در بازار افزایش یابند اصلا نباید تعجب کرد.

دیروز در همان ابتدای معاملات با اینکه عرضه ها کمی زیاد شد، اما خیلی زود به دلیل بهبود وضعیت گروه خودرویی، دوباره بازار مسیر صعودی را در پیش گرفت. چنین فراز و نشیب هایی در جریان معاملات فروردین ماه احتمالا بارها مشاهده خواهد شد.

اما برای امروز، مجددا احتمال مثبت شدن بازار وجود دارد. تزریق ۲۶۰ میلیارد تومان پول به بازار توسط حقیقی ها اتفاق مثبتی است که نشان می دهد سرمایه گذاران حقیقی فعلا به آینده این بازار امیدوار هستند. این چهارمین روز متوالی است که سرمایه گذاران حقیقی پول به بازار تزریق می کنند.

*فعلا شرایط به سود خریداران است

ارزش معاملات خرد هم دیروز وضعیت بدی نداشت. رقم معاملات خرد دیروز حدود ۷۶۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به روز ۲۸ اسفند حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته. اما از آنجا که معمولا هر سال در اولین روزهای معاملاتی حجم و ارزش معاملات کاهش می یابد، رقم ۷۶۰۰ میلیارد تومان برای دیروز عددی مناسب محسوب می شود.

شاخص قدرت خریداران حقیقی هم دیروز حدود ۱.۲ بود که برتری خریداران نسبت به فروشندگان را تایید می کند. با این حساب همه چیز برای رشد امروز شاخص کل فراهم است اما چنانچه رشدی هم اتفاق بیفتد، هر لحظه ممکن است روند معکوس شود و عرضه ها جهت بازار را عوض کنند.

این روزها بیشتر از همیشه باید انتظار افزایش عرضه‌ها را داشت که تنها انتشار گزارش های خوب توسط شرکت ها از عملکرد ۱۲ ماهه می تواند منجر به کاهش عرضه ها شود.

کد خبر 28149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =