میزان تولید محصولات پتروشیمی به ۸۰ میلیون تن می‌رسد

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه صنعت نفت در سال ۱۴۰۲ برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را در دستور کار دارد، گفت: در سال جاری ۱۰ واحد جدید در صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری خواهد رسید که تلاش خواهیم کرد این بهره‌برداری‌ها تا دهه فجر انجام گیرد. با بهره‌برداری از این ۱۰ واحد جدید، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور از مرز ۹۶ میلیون تن عبور خواهد کرد و هدف‌گذاری و برنامه ما این است که در میزان تولید محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۲ به رقم ۸۰ میلیون تن برسیم.

به گزارش بیدار بورس از سنا، مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از مخاطبان اصلی شعار سال ۱۴۰۲ که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری شد، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صنعت پتروشیمی است.

وی افزود: در بخش مهار تورم اختیارات ما زیاد نیست، اما تلاش شد در آغاز سال، کمیته تخصصی که دبیری آن را مدیریت صنایع پایین دستی برعهده دارد، بر اساس تصویب نامه آنچه ابلاغ شد، نرخ تسعیر ارز با رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان مبنا قرار گیرد؛ در معاملات هفته اول، که با نرخ تسعیر ارز ۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان صورت گرفت، بررسی‌ها نشان داد که ممکن است روی تورم اثرگذار باشد، لذا تصمیم به تغییر نرخ گرفته شد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: بعید به‌نظر می‌رسد در نرخ‌های معاملات هفته اول بازنگری صورت گیرد، اما اگر هم بخواهد تصمیمی لحاظ شود، خارج از اراده ماست و بورس کالا و وزارت اقتصاد باید تصمیم بگیرند، اما به نظر می‌رسد معاملات پابرجا باشد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه صنعت نفت در سال ۱۴۰۲ برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را مثل ۱۴۰۱ در دستور کار دارد، گفت: در سال جاری ۱۰ واحد جدید در صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری خواهد رسید که تلاش خواهیم کرد این بهره‌برداری‌ها تا دهه فجر انجام گیرد. با بهره‌برداری از این ۱۰ واحد جدید، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور از مرز ۹۶ میلیون تن عبور خواهد کرد و هدف‌گذاری و برنامه ما این است که در میزان تولید محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۲ به رقم ۸۰ میلیون تن برسیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص میزان خودکفایی در توسعه صنعت پتروشیمی گفت: حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد در توسعه پتروشیمی متکی به داخل هستیم و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد، وابستگی کالا و تجهیزات داریم که برنامه دقیق و فشرده‌ای آماده کرده‌ایم تا با همکاری مراکز تولید علم و فناوری، این وابستگی را کاهش دهیم. در سال گذشته ۲۷ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش حدودی ۱۶ میلیارد دلار صادر شد و ۱۴ میلیارد دلار آن در سامانه نیما عرضه شد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه میزان فروش داخلی محصولات در سال گذشته ۱۲ میلیون تن بود که بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ارزش این محصولات برآورد می‌شود، گفت: کار بازاریابی محصولات در دنیا و پیگیری زنجیره ارزش در دستور کار ما قرار دارد و ۲۱ طرحی که به تکمیل زنجیره ارزش می تواند کمک کند را امسال پیگیری می‌کنیم.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: با فروش اعتباری محصولات، سرمایه در گردش واحدهای آسیب‌پذیر تأمین شد و در سال جدید تمامی هلدینگ‌های تولیدی باید کار فروش اعتباری را توسعه دهند.

کد خبر 28573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =