استفاده از بلاک چین بومی در جلوگیری از تغییر پنهانی اطلاعات سهام و دستکاری

کارشناس بازار سرمایه، پیشنهاد داد از بلاک چین بومی برای جلوگیری از تغییر پنهانی اطلاعات سهام و دستکاری ها و اطلاع رسانی مستقیم نتایج به مردم استفاده شود.

به گزارش بیداربورس، سالار صفایی با اشاره به وعده سازمان بورس به بررسی کلیه معاملات ۱۷ اردیبهشت، اعلام کرد: آیا می‌توان به انجام صحیح و بی‌طرفانه این تحقیقات اطمینان کامل داشت؟! برای رفع این مشکل لازم است همه‌ ناظری مستقل و بی طرف باشند اما چگونه؟

٢٠ آذر ١٤٠٠ کارزاری راه‌اندازی و بیش از ۳۶ هزار امضا جمع آوری شد. در بند ششم کارزار درخواست تغییر سهامداران عمده هر نماد از سهامداران با دارایی بیش از یک به ١٠٠ سهامدار اول هر نماد مطرح شد. با سپری شدن دو سال از آن کارزار و تجربه‌ رویدادهای جدید و بی‌سابقه در این مدت،‌ بیش از هر زمانی تنها بودن سهامداران خرد ثابت شد.

شفافیت شعاری است که هرگز بصورت کامل و دقیق محقق نخواهد شد. اتفاق اخیر اولین آن نبوده و آخرین مرتبه نیز نخواهد بود ولی شاید یکی از بزرگترین رویدادهای رانت و عدم تقارن اطلاعاتی در بازار سرمایه بود.

با پیشرفت فناوری ابزارهای جدیدی فراهم آمده که استفاده از آنها بدون هیچ واسطه‌ ای بصورت غیرمستقیم شرایطی را برای افزایش شفافیت معاملات در اختیار عموم مردم قرار دهد. به جای آنکه دست به دامان ناظر تهدیدگر برای کشف حقیقت بود، حقایق باید همواره و بدون واسطه در اختیار همگان باشد.

خواست فعالین باید انتقال کلیه اطلاعات تاریخی شرکت‌ها بر یک بلاک چین بومی و با بروز رسانی روزانه باشد تا ریسک هر تغییر پنهانی در اطلاعات قدیمی از بین رفته و اطمینان مناسبی از عدم دستکاری اطلاعات ایجاد شود.

روش‌های مختلفی نیز برای حفظ حریم خصوصی اشخاص حقیقی وجود دارد تا صرفاً جریان نقل و انتقال سهام از کدی به کد دیگر رصد عمومی شود و نام و هویت اشخاص حقیقی در هر نماد حفظ شده و حتی از نمادی به نماد دیگر قابل ارتباط نباشد.

با وجود این بلاک چین بررسی تاریخی رویدادهای نقل و انتقال سهام شرکت‌های سهامی عام از روز عرضه اولیه تا آخرین روز معاملاتی در دسترس عموم مردم خواهد بود و اینگونه است که هرکدام بر معاملات و اتفاقات نظارت خواهیم داشت.

کد خبر 31366

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =