ممنوعیت استفاده از گوشی آیفون برای مقام‌های دولتی روسیه

روسیه هزاران مقام و کارمند دولتی در این کشور را از استفاده از گوشی هوشمند آیفون و دیگر محصولات شرکت اپل به دلیل نگرانی از جاسوسی آمریکا منع کرد.

به گزارش بیدار بورس از روزنامه فایننشال تایمز نوشت: این تصمیم پس از آن اتخاذ شده است که سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) اعلام کرد مواردی از عملیات جاسوسی را با استفاده از دستگاه های اپل کشف و شناسایی کرده است.

فایننشال تایمز نوشت وزارت بازرگانی روسیه اعلام کرده که از روز دوشنبه استفاده از آیفون را برای «اهداف کاری» منع می کند. وزارت توسعه دیجیتال و شرکت دولتی روس تِک نیز که تحت تحریم غرب به بهانه کمک به جنگ اوکراین است گفته که از این رویه پیروی می کنند و حتی تاکنون ممنوعیت هایی را اعمال کرده اند.

این رسانه خاطرنشان کرد؛ ممنوعیت استفاده از گوشی های آیفون، تبلت های آی پد و دیگر دستگاه های ساخت شرکت آمریکایی اپل در وزارتخانه ها و سازمان‌های مهم روسیه، افزایش نگرانی کرملین و دستگاه های اطلاعاتی روسیه را از فعالیت های جاسوسی فزاینده سازمان های اطلاعاتی آمریکا علیه نهادهای دولتی روسیه نشان می دهد.

فایننشال تایمز به نقل از یک فرد نزدیک به سازمان دولتی منع کننده استفاده از محصولات اپل افزود: مقام های امنیتی در وزارتخانه ها از جمله کارمندان سرویس امنیت فدرال روسیه که پست های دولتی از جمله معاونان وزیر را در اختیار دارند، اعلام کرده اند که استفاده از ایفون دیگر امن نیست و باید به دنبال استفاده از دستگاه های جایگزین باشند.

یک ماه بعد از حمله روسیه به اوکراین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور دستوری را امضا کرد که به موجب آن از سازمان های دخیل در «زیرساختارهای اطلاعاتی مهم» که بخش های گسترده ای از جمله مراقبت های بهداشتی، علمی و مالی را در بر می گیرد، خواسته شد تا سال ۲۰۲۵ از نرم افزارهای ساخت داخل استفاده کنند.

فایننشال تایمز نوشت: این اقدام تمایل مسکو برای دور کردن سازمان های دولتی از استفاده از فناوری خارجی را نشان می دهد هر چند که برخی از تحلیلگران روس تاکنون گفته اند که دستور کنونی تاثیر چندانی در رفع مظنونیت ها از توانایی سازمان‌های جاسوسی غرب به اطلاعات حساس فعالیت های دولتی روسیه ندارد.

این رسانه به نقل از فرد نزدیک به سازمان دولتی منع کننده استفاده از محصولات اپل همچنین نوشت: محدودیت های مشابهی در وزارتخانه های دارایی و انرژی و دیگر نهادهای رسمی روسیه اعمال شده یا در دستور کار قرار دارد.

به نوشته فایننشال تایمز، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مذکور از پاسخگویی به درخواست این رسانه برای اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده اند.

واسیلی اسماکوف معاون وزارت بازرگانی روسیه در این زمینه گفت: ممنوعیت وزارت متبوعش شامل مکاتبات ایمیلی مربوط به فعالیت های کاری است، که با اقدامات سایر وزارتخانه ها مطابقت دارد.

در همین راستا، یکی دیگر از افراد نزدیک به یکی از وزارتخانه‌ها در روسیه نیز گفت: متخصصان بخش فناوری اطلاعات، زمانی که شخصی ایمیل کاری خود را از طریق آیفون باز می‌کند، گزارش می‌دهند.

سرویس امنیت فدرال روسیه که جایگزین «ک گ ب» در دوران شوری سابق است در اول ژوئن اعلام کرد که مواردی از عملیات جاسوسی توسط سازمان های اطلاعاتی آمریکا را با استفاده از دستگاه های ساخت شرکت اپل کشف کرده است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی پوتین ماه گذشته گفت: همه در دولت و ریاست جمهوری می دانند که استفاده از آیفون برای مقاصد رسمی غیرقابل قبول و ممنوع است.
سرویس امنیت فدرال روسیه می گوید چندین هزار دستگاه آیفون که از سیم کارت های روسی و ثبت شده در دفاتر دیپلماتیک کشورهای ناتو و از جمله در سوریه، سرزمین های اشغالی و چین استفاده می کنند، با نرم افزارهای نظارتی «آلوده» شده اند که همکاری نزدیک اپل با سازمان امنیت ملی آمریکا را نشان می دهد.

فایننشال تایمز نوشت سرویس امنیت فدرال روسیه بدون ارائه هیچ مدرکی مدعیست که شرکت اپل به سرویس های اطلاعاتی آمریکا «گستره وسیعی از ابزارهای کنترلی را برای افراد ذی نفع در کاخ سفید» ارائه می دهد.
شرکت اپل اتهام همکاری با شرکت های دولتی برای سوء استفاده از محصولات این شرکت را رد کرده است.

کد خبر 31956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =