اقدام جدید بانک توسعه اسلامی

تامین مالی اقلیم بانک توسعه اسلامی به ۳۲ درصد کل بودجه رسید.

به گزارش بیداربورس به نقل از بیزنس، بانک توسعه اسلامی به‌عنوان بخشی از تعهد خود برای رسیدگی به بحران آب و هوا، پیشرفت‌های قابل توجهی در ابتکارات زیست‌محیطی خود ارائه کرده است.

محمد الجاسر، رئیس بانک توسعه اسلامی، طی سخنرانی در هفته آب و هوای خاورمیانه و شمال آفریقا که در ریاض برگزار شد، بر ابتکارات فزاینده این مرکز برای جبران بحران کنونی تاکید کرد.

وی گفت: ما متعهد شده‌ایم که تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۳۵ درصد از کل بودجه خود را به پروژه‌های آب و هوایی اختصاص دهیم.

الجاسر در مورد تامین مالی حوزه آب و هوا گفت: ما در حال حاضر به ۳۲ درصد تامین مالی دست یافته‌ایم.

این بانک همچنین تامین مالی پایدار از طریق صکوک یا اوراق قرضه اسلامی را معرفی کرد که در مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی بسیار موثر است.

محمد بن داینه، نماینده ویژه بحرین در امور آب و هوا با پیوستن به الجاسر در این پنل، چالش‌هایی را که بسیاری از کشورها با مکانیسم‌های مالی موجود با آن مواجه هستند را برجسته کرد.

بن داینه با استناد به مالدیو که پس از پنج سال تلاش مداوم، بودجه ابتکاری را به دست آورد، خواستار تجدید نظر در حمایت جهانی شد.

الجاسر با تکیه بر اظهارات بن داینه، در مورد نیاز به همکاری بین موسسات توسعه چندجانبه بحث کرد.

وی بر این باور است که این رویکرد باعث افزایش تامین مالی پروژه‌های آب و هوایی، به ویژه در کشورهایی مانند چندین کشور آفریقایی با دسترسی محدود به بودجه می‌شود.

الجاسر گفت: «اگر مشارکت‌ها را به سطحی بالاتر از گذشته برسانیم، به کشورهای بسیار نیازمند در خاورمیانه و شمال آفریقا و فراتر از آن کمک خواهیم کرد».

وی افزود: ما به تجهیزات بزرگ نیاز داریم تا به جلو  گام برداریم و تلاش کنیم آسیب‌های جدی که در ۱۰۰ سال گذشته وارد شده را جبران کنیم.

علاوه بر این، رزان المبارک، عضو میزگرد و مدافع آب و هوا نیز اشاره کرد که چگونه راه‌حل‌های مبتنی بر طبیعت می‌توانند چالش‌های زیست‌محیطی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و تاکید کرد که طرح‌هایی مانند درختکاری باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

این مذاکرات که از هشت تا ۱۲ اکتبر در ریاض برگزار  و توسط دولت عربستان سعودی حمایت می‌شود، در هفته آب و هوا خاورمیانه و شمال آفریقا به کنفرانس آتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد یا COP۲۸ که قرار است اواخر امسال در دوبی برگزار شود، کمک خواهد کرد.

هفته آب و هوا خاورمیانه و شمال آفریقا، بستری را برای ذی‌نفعان آب و هوا فراهم می‌کند تا ابتکارات و سیاست‌های کنونی را برجسته کنند.

کد خبر 34811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =