آتش بورس دامن دولت را هم گرفت/عقب‌ماندگی بازار سرمایه جبران خواهد شد، اگر...

کارشناس بازار سرمایه گفت: با وضع و اجرای صحیح قانون مالیات بر عایدی سرمایه؛ اصلاح قانون بودجه و کاهش مالیات تولیدی‌ها؛ اصلاح و تغییر سیاست‌های دولت و تک نرخی کردن نرخ ارز و کاهش اختلاف نرخ دلار نیما و بازار؛ تعیین تکلیف مالیات بند س تبصره ٦ قانون بودجه ١٤٠٣ می‌توان امیدوار بود که شاهد بهبود وضعیت و بازگشت بازار سرمایه باشیم.

رضا هوشمند در گفت‌وگو با خبرنگار بیدار بورس دلایل عدم جذابیت بازار سرمایه بیان کرد: علت اصلی ریزش بازار سرمایه و جاماندگی این بازار از بازارهای موازی به سیاست‌های کلان دولت (که مهم‌ترین آنها کنترل تورم و همچنین کسری بودجه است) بازمی‌گردد. دولت با برداشت نادرست و مشاوران غیرکارشناس، سعی در کنترل بازارها و به اصطلاحا کنترل تورم داشته و از آنجا که توان کنترل عرضه در بازارهای موازی را هم ندارد باعث شده به خاطر کسری بودجه و عدم عرضه کافی محصول بازارهای موازی با توجه به نقدینگی و افزایش نرخ دلار و... بازارهای موازی رشد سنگینی داشته باشند. اما همین دولت با توجه به کنترلی که در بازار سرمایه دارد، اجازه رشد به این بازار را در این مدت نداده است.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: کسری بودجه، دومین دلیل مشکلات بازار سرمایه در این مدت بوده است. دولت در این مدت با دست‌اندازی در منابع بازار سرمایه و فروش اوراق دولتی و وضع قوانینی همچون افزایش مالیات واحدهای تولیدی و... دست اندازهای مختلفی بر سر راه رشد بازار سرمایه ایجاد کرده است. در این میان دلال‌ها و نفوذی‌ها هم به بهانه‌های واهی همچنان در برقراری رانت‌هایی مانند خروج خودرو از بورس کالا، سرکوب نرخ ارز نیمایی و فاصله قابل ملاحظه نرخ‌های نیما با بازار آزاد (به گونه‌ای همان سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعمال کرده‌اند) اصرار می‌ورزند.

مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن تصریح کرد: همه این اتفاقات باعث شده بازار سرمایه نتواند کمر راست کند و با توجه به اتفاقات و ریزش‌های اخیر بازار سرمایه، دولت نیز نتوانسته اوراق امسال را به فروش برساند و فشار مضاعفی به ارکان بازار برای فروش آورده است.

وی با اشاره به عدم رغبت سرمایه‌گذاران به ورود نقدینگی به بورس، اظهار کرد: همچنین در سمت تقاضای بازار (عمدتا حقیقی‌ها) به خاطر همین سیاست‌ها و بی‌اعتمادی‌ها نسبت به مسئولان و سیاست‌ها، رغبتی به ورود و حمایت و فعالیت در بازار سرمایه مشاهده نمی‌شود و حال و روز این روزهای بازار، نتیجه همین اقدامات است. 

کارشناس بازار سرمایه در پیش‌بینی آینده این بازار گفت: با وضع و اجرای صحیح قانون مالیات بر عایدی سرمایه؛ اصلاح قانون بودجه و کاهش مالیات تولیدی‌ها؛ از طرفی اصلاح و تغییر سیاست‌های دولت و تک نرخی کردن نرخ ارز و کاهش اختلاف نرخ دلار نیما و بازار (که این امر البته بعید است به زودی اتفاق بیفتد)؛ تعیین تکلیف مالیات بند س تبصره ٦ قانون بودجه ١٤٠٣ و... می‌توان امیدوار بود که شاهد بهبود وضعیت و بازگشت بازار سرمایه باشیم. ضمن اینکه فصل مجامع نیز در پیش است و به لحاظ تکنیکالی هم شاخص کل به حمایت‌های ۲.٢٠٠ و ۲.١٥٠ میلیون واحدی رسیده است. البته اگر دولت اصرار به فروش اوراق با این شرایط را داشته باشد، بازار سرمایه به این زودی‌ها کمر راست نخواهد کرد!

هوشمند در خاتمه در توصیه به سهامداران عنوان کرد: وضع قانون مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند بازارهای موازی را تحت شعاع قرار داده و به مرور سرمایه‌ها را به سمت تولید و بازار سرمایه سوق دهد. در مقطع کنونی، چشم‌انداز بازارهای موازی از بازار سرمایه روشن‌تر نیست و خروج از بازار سهام و ورود به سایر بازارها توصیه نمی‌شود. بازار سهام در قیمت‌های فعلی ارزنده بوده و بورس می‌تواند عقب‌ماندگی خود را جبران کند.

کد خبر 37815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =