بدعهدی دولت، سد راه رشد بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه گفت: قرار بود اولویت اول دولت، بورس باشد؛ اما در عمل اینگونه نبوده است.

حسین احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بیدار بورس ضمن تاکید بر ارزندگی بازار سرمایه، بیان کرد: با توجه به جاماندگی بازار از ارزش دلاری خود و ارزنده بودن دارایی شرکت‌ها به صورتی که نرخ دلار آنها کمتر از حالت واقعی است، می‌توان انتظار رشد این بازار را داشت. 

کارشناس بازار سرمایه افزود: بیشتر گروه‌های بازار سرمایه مستعد رشد هستند و با توجه به ریزش سنگین در همه گروه‌ها(ساختمانی، دارویی و...) انتظارات تورمی از بازار باعث افزایش ارزش دلاری بازار می‌شود. با وضع و اجرای صحیح قانون مالیات بر عایدی سرمایه، اصلاح قانون بودجه و کاهش مالیات تولیدی‌ها، اصلاح و تغییر سیاست‌های دولت و تک نرخی کردن نرخ ارز و کاهش اختلاف نرخ دلار نیما و بازار آزاد، تعیین تکلیف مالیات بند س تبصره ٦ قانون بودجه ١٤٠٣ و...  نیز می‌توان انتظار رشد بازار را داشت.

احمدی با اشاره به برخی موانع رشد بازار سرمایه، گفت: در ابتدا قرار بود اولویت اول دولت، بورس باشد؛ اما در عمل اینگونه نبوده است، در حال حاضر بهره بدون ریسک ۳۰درصدی، بازار را دچار تزلزل کرده و باعث خارج شدن پول از بازار شده است. فاصله بین نرخ ارز نیمایی و ارز بازار آزاد بیش از ۴٠ درصدی، باعث رانت سنگین از جیب صادرکنندگان به واردکننده‌ها می شود. تصمیمات خلق‌الساعه و بخشنامه‌های دولت از دیگر موانع جدی در رشد بازار است به صورتی که عدم توان برنامه‌ریزی باعث از بین رفتن تحلیل بازار می‌شود، از این قبیل دستورات می‌توان به نرخ خوراک نفت پالایشگاه‌ها که هنوز دستورالعمل خوراک نفت اصلاح نشده است، نیز اشاره کرد. زمان طولانی برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها از موانعی‌ است که کاهش آن به ۳ سال با توجه به فضای تورمی کشور، منجر به بروز شدن صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌شود. بند س تبصره ۶ قانون بودجه که صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها را مشمول مالیات می‌کرد و با تلاش سازمان بورس این مهم رفع شد. 

وی تصریح کرد: بازدهی بازارهای موازی از سال ۹۹ نشان می‌دهد که بورس فقط ۱۵% بازدهی داشته، در حالی که دلار ۱۸۰%،  سکه ۳۳۰% و مسکن ۲۹۰% بازدهی داشته‌اند که این عامل سرمایه‌گذاران را با توجه به بازدهی بالای بازارهای موازی در چند سال گذشته به سمت سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها سوق داده است.

کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری گفت: همان طور که گفته شد بیشتر گروه‌های بازار مستعد رشد هستند و با توجه به ریزش سنگین در همه گروها، انتظارات تورمی از بازار باعث افزایش ارزش دلاری بازار و به تبع رشد آن بازار می‌شود. همچنین توصیه سرمایه‌گذاری به سمت شرکت‌هایی است که P/E پایین داشته و تقسیم سود بالایی دارند.

کد خبر 37821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =