همراهی دولت با سازمان بورس برای رفع چالش‌های حاکم بر بازار سهام

مجید عشقی، با اشاره به همراهی دولت با سازمان بورس برای رفع چالش‌های حاکم بر بازار سرمایه اعلام کرد: افزایش نرخ بهره به ۴۰ درصد، دریافت نرخ ارز نیمایی از شرکت‌ها و صدور برخی از دستورالعمل‌ها در حوزه‌هایی مانند پالایشگاه‌ها از جمله مسایلی است که در جلسه با دولت مورد بحث قرار گرفت.

 به گزارش بیدار بورس، مجید عشقی، در جلسه خود با مدیران عامل شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه که در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، با اشاره به نرخ‌های بهره و سود سپرده گفت: طی ۵ روز گذشته جلساتی به صورت دائم برگزار و معضلات حاکم بر بازار به مسوولان مربوطه منتقل شد.

وی با بیان این که قبل از حادثه بالگرد رییس جمهور، جلسه‌ای را در ستاد اقتصادی با حضور رییس جمهور شهید و تیم اقتصادی برگزار و هشدارهای لازم نسبت به وضعیت فعلی بازار داده شد، تاکید کرد: در ادامه این جلسه، موضوعات مهم به صورت مکتوب ارایه و اعلام شد که با توجه به سال پایانی دولت سیزدهم، باید برخی از برنامه‌ها به مرحله اجرا برسند.

عشقی با اعتقاد بر این که بازار از پتانسیل لازم برای رشد برخوردار است اما این امر نیازمند اتخاذ برخی از تصمیمات اساسی خواهد بود، ادامه داد: اتفاقات رخ داده در چند روز اخیر باعث شد تا دولت درصدد اجرای برنامه‌های مدنظر خود به صورت فشرده و در برهه زمانی ۴۰ روزه باشد.

ربیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این که صبح روز گذشته جلسه‌ای در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و نکات مدنظر و تاثیرگذار بر بازار به صورت کامل مطرح شد، گفت: افزایش نرخ بهره به ۴۰ درصد، دریافت نرخ ارز نیمایی از شرکت‌ها و صدور برخی از دستورالعمل‌ها در حوزه‌هایی مانند پالایشگاه‌ها از جمله مسایلی است که در جلسه دیروز مورد بحث قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در این جلسه‌، پیشنهاد خود را برای اتخاذ تصمیم فوری در این حوزه‌ها مطرح کردیم که امید می‌رود طی امروز یا فردا شاهد اقدامات لازم در خصوص این مسایل باشیم.

پیشنهاد سازمان بورس به بانک مرکزی

عشقی، بررسی چالش‌های بازار سرمایه از جمله نرخ سود را هدف اصلی تشکیل جلسه با مدیران عامل هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه عنوان کرد و ادامه داد: در چند وقت گذشته سازمان بورس تاکید زیادی را به بانک مرکزی برای انجام برخی اقدامات داشت که در این راستا نیز پیشنهادات مختلفی ارایه شده است.

عشقی به نظارت بر نرخ‌ سود سپرده‌های بانکی تاکید کرد و اظهار داشت: هفته گذشته رییس بانک مرکزی جلسه‌ای را با بانک‌ها برگزار کرد اما با این وجود شاهد عدم وجود نظارت جدی بر بانک‌ها و ارایه سود سپرده با نرخ ۲۹ درصد هستیم.

ربیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که عصر روز گذشته مجددا جلسه‌ای در نهاد ریاست جمهوری به منظور بررسی نرخ سود سپرده ‌و دستورالعمل پالایشگاه‌ها برگزار شد.

وی با تاکید بر بالا بودن نرخ بهره گفت: نرخ بهره بانکی موثر رقمی حدود ۳۲ درصد رسیده که باعث افزایش در نرخ تامین مالی بنگاه ها هم از بازار پول و هم از بازار سرمایه شده است.

برنامه‌ریزی برای بهبود وضعیت بازار سرمایه

ربیس سازمان بورس و اوراق بهادار به اجرای برخی از برنامه‌ ریزی‌ها در حوزه بازار سهام اشاره کرد و گفت: باید در این زمینه هماهنگی‌های لازم انجام شود تا در صورت اصلاح نرخ بهره و دستورالعمل خوراک پالایشگاه‌ها زمینه خروج بازار از شرایط فعلی فراهم شود.

وی اعلام کرد: اکنون به دلیل نگرانی از آینده، نقدینگی چندانی وارد این بازار نمی‌شود اما در صورت اتخاذ برخی تصمیمات و نیز اصلاح دستورالعمل‌ها به مرور شاهد هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه خواهیم بود.

عشقی در ادامه به اجماع صورت گرفته در بحث جلوگیری از افزایش نرخ‌ها اشاره و عنوان کرد: عدم توانایی دولت در فروش اوراق و تحمیل هزینه‌های سنگین به تولید چنین تصوری را ایجاد کرد که افزایش نرخ‌ها ضربه شدیدی را به تولید کشور وارد می‌کند.

به گفته ربیس سازمان بورس و اوراق بهادار، امیدواریم از طریق اتخاذ برخی تصمیمات و نیز انجام اقدامات لازم، زمینه کاهش التهابات موجود در نرخ سود فراهم شود.

وی در ادامه به بررسی موضوع مربوط به بند «س تبصره ۶ قانون بودجه» در شورای نگهبان اشاره کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون به صورت مداوم در حال پیگیری این اتفاق هستیم، بخش دوم بند س تبصره ۶ مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی دارای بار مالی برای دولت است که در این زمینه از دولت درخواست کردیم تا در نامه‌ای به شورای نگهبان موافقت خود را با این بند اعلام کنند.

نبود هماهنگی، چالش‌ این‌ روزهای بازار سرمایه

عشقی در ادامه ناهماهنگی در مسایل مختلف را به عنوان یکی از چالش‌های موجود در وضعیت فعلی بازار سرمایه برشمرد و گفت: اکنون نیازمند برخی از اقدامات فوری برای رفع معضلات موجود هستیم اما به دلیل وجود مشکلات انباشته، امکان رفع این مسایل در برهه زمانی کوتاه وجود ندارد.

ربیس سازمان بورس و اوراق بهادار فضای فعلی را چالشی خواند و ادامه داد: امیدواریم از طریق پیگیری های انجام شده، بانک مرکزی را متقاعد به تجدیدنظر در زمینه سیاست‌های انقباضی کنیم

کد خبر 37844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =