معامله گواهی صرفه‌جویی گاز در بورس انرژی آغاز شد

آیین رونمایی از بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بورس انرژی ایران برگزار و معامله‌های گواهی صرفه‌جویی گاز آغاز شد.

این آیین امروز (سه‌شنبه، ۱۲ تیر) با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز برگزار شد.

شرکت ملی گاز ایران در نخستین مرحله از عرضه گواهی صرفه‌جویی گاز طبیعی، ۲۵ میلیون مترمکعب گاز دوره اوج و ۲۵ میلیون مترمکعب گاز دوره غیراوج را عرضه می‌کند. دوره غیراوج، از ابتدای فروردین تا پایان مهر هر سال و دوره اوج، از ابتدای آبان تا پایان اسفند هر سال است.

دارنده گواهی صرفه‌جویی مالک گاز طبیعی صرفه‌جویی‌شده، پس از تأیید تحقق صرفه‌جویی و انتشار گواهی از سوی شرکت ملی گاز ایران، پس از اخذ تعرفه مبدأ به حجم تعیین‌شده در گواهی برحسب مترمکعب خواهد بود که می‌تواند در بورس انرژی و در قالب بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست نسبت به معامله یا درخواست اعمال و تسویه آن اقدام کند.

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران امروز در برنامه رونمایی از بازار بهینه سازی انرژی گفت: کمک به ناترازی گاز بواسطه ابزارهای بورس انرژی صورت می‌گیرد.

او افزود: بورس انرژی ایران به عنوان متولی بازار شفاف مبادله حامل‌های انرژی در کشور زیرساخت‌های فنی و اجرایی مورد نیاز جهت بهره‌برداری از ظرفیت‌های بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست را فراهم کرده و فرصت جدیدی را برای کاهش ناترازی انرژی کشور پیش روی سیاست‌گذاران و مردم قرار داده است.

نقوی بیان کرد:همچنین ایجاد بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست با مصوبه شورای عالی انرژی در سال ۱۳۹۶ در دستور کار قرار گرفت و با تاخیر بسیار دستورالعمل‌های اجرایی این بازار در مرداد ۱۴۰۰ به تصویب شورای عالی انرژی رسید.

نقوی افزود: بورس انرژی ایران هم در راستای اجرای این مصوبات اقدام به طراحی گواهی صرفه جویی انرژی کرد و پس از موافقت کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با این ابزار به لحاظ شرعی، گواهی صرفه‌جویی انرژی به عنوان ابزار مالی جدید بازار سرمایه به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسید و در پی آن مقررات لازم برای پذیرش، معاملات و تسویه آن به تصویت هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس رسید.

مدیرعامل بورس انرژی ایران با بیان اینکه گواهی صرفه‌جویی انرژی را یک ابزار جدید مالی و یک اوراق بهادار است، گفت: این بازار حجم مشخصی از یک حامل انرژی صرفه‌جویی‌شده را نمایندگی می‌کند. این گواهی دو نوع دارد که یکی گواهی صرفه‌جویی محقق‌شده و دیگری گواهی صرفه‌جویی تأمین مالی نام دارد. گواهی صرفه‌جویی محقق‌شده مربوط به زمانی است که یک سرمایه‌گذار برای اجرای یک پروژه صرفه‌جویی اقدام کرده و صرفه‌جویی تحقق پیدا کرده است.

کد خبر 37921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =