فصلی جدید در بین المللی شدن بازار سرمایه

جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل در وبینار «ملاقات بازار» فدراسیون بورس های اروپایی-آسیایی (FEAS) بر بین المللی شدن بازار سرمایه ایران و تسهیل در دسترسی سرمایه گذاران خارجی به این بازار تاکید کرد.

به گزارش بیداربورس،  بهادر بیژنی، جانشین رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل سخنرانی خود را در وبینار «ملاقات بازار» فدراسیون بورس های اروپایی-آسیایی (FEAS)  در سه محور تعریف واقعی از سرمایه گذاری خارجی، جایگاه ویژه بازار سرمایه ایران و امتیازات آن و نیز چشم انداز آتی شروع کرد.  

بیژنی گفت: تعداد سرمایه گذاران خارجی و حجم سرمایه گذاری آنان در بازار سرمایه را نمی توان به تنهایی «سرمایه گذاری خارجی» برشمرد، بلکه مشارکت آنان در ابزارها، خدمات و نهادهای مالی به همین میزان حایز اهمیت است. همچنین به ثمر رسیدن تلاش ۱۳ ساله سازمان بورس و عضویت اصلی در «سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (IOSCO)» مهمترین عامل رفع دغدغه سرمایه گذاران خارجی به شمار می رود، چرا که این عضویت به منزله تایید وجود بازاری شفاف، منصفانه و کارآ و همچنین همسو با آخرین استنانداردها و مطابق با قوانین و مقررات پیشروی دنیا است.

جانشین رییس سازمان با اشاره به آمار واقعی بازار در سال های اخیر به ویژه آمار خیره کننده سال گذشته پس از ورود سهام عدالت و افزایش چشمگیر فعالان بازار و به تبع آن، رشد بازار، بازار سرمایه ایران را فرصتی کم نظیر برای سرمایه گذاری عنوان کرد.  

وی با اشاره به اهتمام ویژه دولت بر این بازار، اعطای امتیاز شهروندی به ازای سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دلاری در بازار سرمایه ایران را فرصتی طلایی برای بهره مندی خارجیان همسو با بهره برداری از مزیت های این بازار و مهمترین چشم انداز آتی بازار سرمایه ایران عنوان کرد.

در این وبینار مدیران عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران بعنوان عضو اصلی هماهنگ کننده، شرکت فرابورس ایران و شرکت سپرده گذاری مرکزی بعنوان اعضای اصلی FEAS آخرین اطلاعات شرکت های متبوع را به اطلاع شرکت کنندگان رساندند. در پایان نیز نمایندگان بازار سرمایه ایران به پرسش های بی شمار شرکت کنندگان پاسخ دادند. محور عمده این پرسش ها، جزئیات برنامه اعطای شهروندی به ازای سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار دلاری و البته مشکلات ورود و خروج ارز بود.

گفتنی است نشست «ملاقات بازار»، مجموعه ای از رویدادهای برخط در شرایط کرونا است که با استفاده از پلتفرم عضویت در «فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی (FEAS)» و جهت حفظ و توسعه ارتباطات قدیمی و معرفی فرصت های همکاری و سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه کشور های عضو برگزار می شود. این جلسات پیشتر برای بازار کشورهای ارمنستان، قزاقستان، استرالیا و مصر برگزار شده بود که بورس اوراق بهادار تهران با حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار خواستار میزبانی این رویداد برای بازار سرمایه ایران شد که پس از موافقت فدراسیون، این وبینار روز پنجشنبه ۲۴ تیر ماه سال جاری و به صورت مجازی برگزار شد.

کد خبر 5264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =