تکذیبه وزارت نفت از کاهش صادرات و ادعای ارسال یک میلیون بشکه در روز!

وزارت نفت ، شایعه صادرات کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه نفت را تکذیب و اعلام کرد: صادرات نفت همچنان بیشتر از یک میلیون بشکه در روز بوده و درآمد دو ماه نخست سال با رشد ۶۰ درصدی به ۷.۵ میلیارد دلار رسید!

به گزارش بیداربورس، وزارت نفت در پاسخ به گزارش‌ برخی رسانه‌های منتقد دولت درباره کاهش صادرات نفت، اعلام کرد: ۱- کاهش یا افزایش حجم صادرات نفت در بازه‌های زمانی گوناگون با توجه به شرایط بازار و میزان عرضه و تقاضای فصلی برای انواع خاص نفت خام مورد نیاز پالایشگران متغیر است.

۲- با توجه به شرایط بازار، استفاده از تکنیک‌های معاملاتی برای حفظ سهم بازار با رعایت صرفه و صلاح و کشور انجام شده و در نظر گرفتن تسهیلاتی در این زمینه در چارچوب ضوابط و مجوزهای لازم و حسب روال مرسوم، امکان‌پذیر است. بدیهی است بدون اطمینان از حصول منافع داخل هیچ‌گاه فروش نفت انجام نخواهد شد.

۳- در شرایط جنگ تمام‌ عیار اقتصادی نظام استکبار علیه ایران و به‌ویژه صنعت نفت، فروش و صادرات نفت تحت شرایط خاص و با تلاش جهادگونه کارکنان صنعت نفت بدون یک روز تعطیلی انجام گرفته و ثمرات و برکات این تلاش در ماه‌های اخیر سبب تقویت بنیه اقتصادی دولت در عمل به تکالیف شد و امروز از این نظر نگرانی نبوده و ایران در آرامش قرار دارد. بدیهی است با توجه به امکان سوءاستفاده دشمنان نمی‌توان هیچ یک از این تلاش‌های صورت گرفته و در حال انجام را به صورت عمومی بیان کرد.

۴- میزان عرضه و تقاضای جهانی نفت خام با توجه به سیاست‌های کشورهای صادرکننده و واردکننده، میزان رشد اقتصادی و سایر عوامل متغیر فصلی، یک نسبت مشخص داشته و الزاما با کنار گذاشتن یک عرضه‌کننده از یک بازار خاص، این نسبت دچار تغییر فاحش نخواهد شد و صرفا جغرافیای بازار ممکن است تغییر کند. ایران به مدد سال‌ها تجربه و تخصص و در اختیار داشتن پتانسیل کم‌نظیر لجستیکی، ضمن حضور در بازارهای سنتی و تامین نیاز مشتریان قدیمی، امکان حضور در هر جغرافیایی از بازار جهانی نفت را دارد. کما اینکه در چند ماه اخیر افزایش فروش نفت و میعانات در کنار افزایش قیمت، کسری سنگین بودجه ۱۴۰۰ را جبران کرد و دست دولت را در مدیریت بازار ملتهب ارز، بازتر کرد. چنانکه دولت برای اولین بار در سال‌های اخیر برای اداره در ماه‌های نخست سال از بانک مرکزی تنخواه نگرفته است.

۵- وزارت نفت به عنوان قلب تپنده نظام اقتصادی در دشوارترین تحریم‌های ظالمانه، با صلابت به انجام ماموریت پرداخته و همین موضوع نقطه قوت و باعث تقویت موضع دیپلماسی ایران در مذاکرات بین‌المللی برجام است. صنعت نفت به عنوان یک صنعت بین‌المللی هرچند از رفع زنجیره تحریم‌های ظالمانه نظام استکبار و هر نوع گشایشی استقبال می‌کند ولی برخلاف نظر نویسنده گزارش، دیپلماسی انرژی و پیشبرد برنامه‌های صنعت نفت را فارغ از نتیجه مذاکرات با جدیت دنبال می‌کند.

روزنامه ایران از افزایش ۶۰ درصدی درآمدهای نفتی در فروردین و اردیبهشت نسبت به ۱۴۰۰ خبر داد و اعلام کرد: درحالیکه برخی از رسانه‌های بین‌المللی از فشار مصرف‌کنندگان نفت خام بر امریکا مبنی بر لغو یا تعدیل تحریم‌های نفتی ایران گزارش می‌دهند، بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران هم فروش نفت و هم وصول درآمدهای نفتی در دو ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

فروش نفت یعنی نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۴۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بود و وصول درآمدها نیز ۶۰ درصد افزایش داشت. در این رابطه وزیر نفت نیز بارها اعلام کرد میزان فروش نفت در دولت سیزدهم حدود ۴۰ درصد رشد داشت. به عبارتی، میزان فروش نفت در این دولت ۴۰ درصد بالاتر از خرداد۱۴۰۰ است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: این افزایش ۴۰ درصدی در ماه‌های اخیر حفظ شد. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت نیز اعلام کرد: وصول درآمدهای ارزی در فروردین‌ و اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ بیش از ۶۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بود. این ارقام توسط داده‌های بانک مرکزی نیز تأیید می‌شود.

افزایش درآمدهای نفتی در بهار ۱۴۰۱

طبق بررسی داده‌های نماگر اقتصادی و اظهارات رئیس‌ بانک مرکزی در دو ماه نخست سال جاری در حوزه نفت و پتروشیمی بیش از ۷.۵ میلیارد دلار ارز از محل فروش وصول‌شد و این نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳ میلیارد دلار افزایش یافت. در دو ماه نخست ۱۴۰۱ درآمدهای نفتی بیش از ۷.۵ میلیارد دلار و این رقم در دو ماه نخست سال گذشته  ۴.۵ میلیارد دلار بود. مقایسه این اعداد نشان می‌دهد دو ماه نخست سال جاری ۶۰ درصد افزایش درآمدهای نفتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ایجاد شد.

نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی، میزان درآمدهای نفتی شامل نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی را برای ۳ ماه نخست سال گذشته حدود ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار اعلام می‌کند. به عبارتی، به طور میانگین هر ماه حدود ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار درآمد نفتی بدست می‌آید. این رقم علاوه بر نفت و پتروشیمی، شامل درآمد ارزی حاصل از فروش گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی نیز می‌شود.

با وجود این درآمد حاصل از تنها فروش نفت و پتروشیمی در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۰ حدود ۳۰ درصد بالاتر از این رقم است. هر ماه حداقل ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار فقط از محل فروش نفت و پتروشیمی عاید شد. طبق بررسی قیمت‌ها در بازار جهانی نفت خام در ۲ ماه نخست ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ قیمت نفت حدود ۱۵ درصد رشد داشت. با این حال درآمدهای حاصل از فروش نفت و پتروشیمی ۶۰ درصد افزایش یافت. براساس این ارقام بخش مهمی از افزایش درآمدهای نفتی دو ماه ابتدایی سال جاری نسبت به سال گذشته ناشی از افزایش فروش نفت است. اگرچه رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز در آن نقش داشت.

صادرات نفت ایران، بالاتر از یک میلیون بشکه در روز

یک مقام آگاه در وزارت نفت گفت: صادرات نفت همچنان بالاتر از یک میلیون بشکه در روز است.

وی با تکذیب برخی اخبار مبنی بر کاهش صادرات نفت به ۴۰۰ هزار بشکه در روز گفت: برخی مدعی شدند صادرات نفت ایران به ۴۰۰ هزار بشکه و تولید نیز به ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسید. اما این اعداد نه تنها غلط است و تکذیب می‌شود بلکه با یک محاسبه سرانگشتی مغایرت‌ها نیز نمایان می‌شود. ایران حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز ظرفیت پالایشی دارد.

چطور صادرات را کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه محاسبه می‌کنند؟ ضمن آنکه حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نیز صادرات میعانات گازی به این رقم اضافه می‌شود. صادرات نفت ایران اکنون بیش از یک میلیون بشکه در روز است و درآمدهای نفتی نیز حدود ۶۰ درصد بالاتر از بهار ۱۴۰۰ است. در همین حال به نظر می‌رسد بازار کشش فروش نفت بیشتر را نیز دارد و در این زمینه بازاریابی در حال انجام است.

کد خبر 17693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =