۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱
وزیر کار دولت سیزدهم برکنار شد؟

بالاخره اولین تعویضی دولت رئیسی مشخص شد، حجت الله‌عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کابینه سیزدهم نخستین کسی است که در روزهای آینده از پشت میز وزارت کنار خواهد رفت. اما چه کسی قرار است جای او به ساختمان وزارت کار برود؟

به گزارش بیداربورسبه نقل از تجارت نیوز، هنوز خبر رفتن حجت عبدالملکی از وزارت کار رسما اعلام نشده اما پیگیری‌های از این وزارتخانه و نمایندگان مجلس نشان می‌دهد رفتن عبدالملکی از این وزارتخانه قطعی است و حتی دو گزینه جانشینی او هم مشخص شده است.

برای این جابجایی علل مختلفی را می‌توان متصور شد، از نارضایتی عمومی کارکنان شاغل در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابت پایین ماندن دریافتی ماهانه گرفته تا نارضایتی شماری از نمایندگان مجلس و اعتراض روزهای اخیر کارگران بازنشسته به نحوه افزایش مستمری سال ۱۴۰۱ سازمان تامین اجتماعی از جمله دلایل این جابجایی است.

گفته می‌شود قرار بود نمایندگان مجلس از طریق استیضاح پروژه خروج عبدالملکی از کابینه سیزدهم را آغاز کنند اما در نهایت قرار است این جابجایی از طریق برکناری توسط شخص رئیس جمهور صورت بگیرد.

عبدالملکی از اقتصاد خوانده‌های ‌دانشگاه امام صادق است که پیش از این معاونت اشتغال کمیته امداد امام خمینی و عضویت در هیات مدیره صندوق بیمه عشایر و روستاییان را در رزومه کاری خود داشت.

بعد از اعلام نتایج سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، تا مدتها راجع به گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمتر صحبت می‌شد، اما در نهایت حجت الله عبدالملکی توانست روز سوم شهریور ماه با ۱۹۱ رای موافق به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب شود.

اگرچه عمر وزارت عبدالملکی به یکسال هم نرسید اما او جزو وزرای حاشیه‌ساز دولت بود. پیش از این نیز اظهارات و مواضع او در رابطه با مسائل مختلفی مثل  نحوه توسعه صنعت خودروسازی کره جنوبی و ایجاد اشتغال با یک میلیون تومان بحث برانگیز شده بود اما مجموعه اقدامات یک سال گذشته او در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حدی نبود که بتواند به ماندگاری بلند مدت او در کابینه منجر شود.

صحبت‌های تایید نشده حاکی از آن است که احتمالا عبدالملکی بعد از خروج از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راهی وزارت خارجه خواهد شد تا در کسوت دیپلمات راهی یکی از کشورهای خارجی شود.

جایگزین عبدالملکی کیست؟

اما چه کسی قرار است جای حجت عبدالملکی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برود؟ از دو گزینه احتمالی برای جانشینی عبدالملکی یاد می‌شود؛ یکی حمید رضا حاجی بابایی نماینده کنونی مجلس و دیگری مهرداد بذرپاش، رئیس کنونی دیوان محاسبات کشور.

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده کنونی مجلس و وزیر پیشین آموزش و پرورش است.

مهرداد بذرپاش گزینه دیگر وزارت است. فردی که از مدیر عاملی سایپا تا ریاست سازمان ملی جوانان و نمایندگی مجلس را هم در کارنامه خود دارد.

صراط نیوز نیز در این خصوص نوشت: برخی از مشاوران و مدیران جوانی که هزینه‌هایی را در همین دوران کوتاه وزارت بر روی دست وزیر جوان و بی تجربه گذاشته بودند همینک در تقلّای رایزنی و لابی سنگین هستند تا قبل از برکناری، به عضویت هیئت مدیره‌های هولدینگ‌های پولدار و مهم زیرمجموعه وزارت مزبور در آیند.حجت عبدالملکی تا هفته آینده ضمن خداحافظی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سفیر ایران در یکی از کشورهای منطقه خواهد شد.

وزیر کار دولت سیزدهم برکنار شد؟

کد خبر 17954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =