افزایش ۳۹ درصدی ترانزیت از ایران

گمرک، از رشد ۳۹ درصدی کالاهای عبوری خارجی از ایران در دو ماه نخست امسال خبر داده است.

به گزارش بیداربورس، سیدروح اله لطیفی- سخنگوی گمرک- در اعلام گزارشی از وضعیت ترانزیت اعلام کرد که از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت، با عبور دو میلیون و ۵۶۰ هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران، ترانزیت خارجی، نسبت به مدت مشابه با رشد ۳۹ درصدی همراه بوده است.

به گفته وی بعد از هفت سال کاهش ترانزیت کالای خارجی از کشور، مسیر رشد ترانزیت در سال گذشته از سر گرفته شد و با عبور ۱۲میلیون و ۶۵۰ هزار تن کالای خارجی  از کشورمان، با رشد ۶۸ درصدی همراه بوده است. این در حالی است که رشد ۶۸ درصدی ترانزیت در سال گذشته و رشد ۳۹ درصدی ترانزیت در دو ماهه امسال، می‌تواند بیانگر به حد نصاب رسیدن کالای عبوری خارجی از کشور در سال ۱۴۰۱ به بالای ۱۵ میلیون تن باشد  که در تاریخ کشور بی‌سابقه است.

بر اساس این گزارش، در دو ماه اخیر گمرک‌های منطقه ویژه شهید رجایی با ۸۱۱ هزار تن، پرویزخان  ۳۸۰ هزار تن، باشماق  ۲۶۴هزار تن، سرخس ۲۲۰ هزار تن، بازرگان۲۰۳ هزار تن، بیله سوار ۱۰۸هزار تن، جلفا ۹۵هزار تن، لطف آباد  ۷۲هزار تن، میرجاوه ۷۱هزار تن و بندر لنگه ۶۳هزار تن، به ترتیب ۱۰ مبداء ورودی کالاهای ترانزیتی برای عبور از کشورمان به مقاصد دیگر بودند.

کد خبر 18034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =