منتظر شاخص یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی باشید

افت ۰.۸۱ درصدی شاخص کل و۰.۸۳ درصدی شاخص هم وزن نتیجه معاملات نخستین روز معاملاتی هفته بود. پس ازمعاملات هفته پیش که تنها دو روز مثبت به خود دید و معاملات اولین روز هفته که دو شاخص منفی به جا گذاشت و با افت زیادی همراه شد، جویای دلایل این موضوع شدیم.

به گزارش بیدار بورس، آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه،  گفت: کاهش انتظارات برجامی را در روزهای گذشته شاهد بودیم و متنی که مورد توافق طرفین قرار نگرفت، باعث شد برخی از گروه‌ها که حکم رهبر را داشتند عرضه بیشتر به خود ببینند. چنین ریزش‌های ممکن است تا یک میلیون و ۳۲۰ هزا ر واحد یا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد ادامه پیدا کند. یعنی امید چندانی به بازگشت حمایت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحدی با شرایط حاکم و کاهش ارزش معاملاتی که تجربه کردیم، نیست.

وی افزود: یکی از مهمترین عوامل بحث کرک اسپرد است. کرک اسپرد پالایشی کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد. تا زمان مرتفع شدن کرک اسپرد در هر دو حالت برجام بخشی از صنایع رشد می‌کنند و اگر گروهی مانند پالایشی‌ها رشد کند، عملکرد بازار نیز مطلوب می‌شود. همچنین قیمت کامودیتی‌ها در نرخ فروش شرکت‌های مرتبط با کالاهای اساسی بسیار تاثیرگذار است.

پورکار درباره گروه‌های پیشتاز در ماه های آتی نیز اشاره کرد و گفت : گروه‌های را که جریان نقد خوبی دریافت کرده‌اند، می‌توان به عنوان گروه پیشتاز معرفی کرد. در حال حاضر بین گروه‌ها جریان نقد چندانی را شاهد نیستیم، اما از نظر بنیادی پالایشی‌ها به عنوان یک گروه امن بنیادی معرفی می‌شوند. ولی باید گفت از تمام صنایع خروج نقدینگی را تجربه می‌کنیم.

این فعال بازار سهام تشریح کرد: اتخاذ سیاست انقباضی در آمریکا منجر به ادامه دار شدن نزول کامودیتی‌ها می‌شود و خود امیدها برای حمایت یک میلیون و ۴۰۰ هزا ر تا یک میلیون و ۴۲۰ هزا ر واحدی را کمتر می‌کند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد بازار سرمایه به خاطر وضعیت بنیادی خوب از اوایل مهر تا نیمه دوم آبان جذب جریان نقدینگی را به همراه داشته و موجی در محدوده یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحدی را شاهد باشد.

پورکار سخنان خود را این چنین پایان داد: محرک این رشد ۴۰ درصدی برجام، جریان نقدینگی و وضعیت قابل قبول شرکت‌ها برای بازه زمانی یاد شده است.

منبع: بورس نیوز
کد خبر 21143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =