قالیباف: تصویب بودجه سال ۱۴۰۲ بدون برنامه هفتم ممکن نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که نمی‌توان قبل از تصویب برنامه هفتم توسعه، لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به تصویب رساند چرا که براساس قانون آیین‌نامه تصویب برنامه پنج ساله توسعه در اولویت قرار دارد.

به گزارش بیدار بورس، محمدرضا پورابراهیمی در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دولت برای این‌که بتواند برنامه هفتم توسعه را به صورت جامع به مجلس شورای اسلامی ارائه کند نیازمند زمان بیشتری است و به نظر می‌رسد اگر مجلس اصرار کند تا دولت زودتر برنامه هفتم را به مجلس ارائه کند این برنامه از کیفیت لازم برخوردار نشود.

وی در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر اخیرا مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه را برای بررسی لایحه بودجه سنواتی تغییر داده و از نظر بنده ریل گذاری جدیدی برای ارتقای کیفیت بررسی بودجه سنواتی صورت گرفته که کار بزرگی در مجلس یازدهم است. اگر بنا باشد دولت هم برنامه هفتم و هم بودجه سنواتی را ارائه کند تا پایان سال نمی‌توان برنامه باکیفیتی را به تصویب رساند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنده پیشنهاد می‌کنم یک سال دیگر برنامه ششم توسعه را تمدید کنیم تا دولت فرصت بیشتری داشته باشد برنامه هفتم را باکیفیت‌تر تدوین کند و اکنون دولت لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به مجلس شورای اسلامی در موعد مقرر ارائه کند، برنامه ششم نیز یک سال تمدید شود و این به صلاح آینده کشور است.

پورابراهیمی ادامه داد: اکنون شرایط کشور نیز به گونه‌ای نیست که ما بتوانیم بودجه‌ای دو سوم برای سال آینده تصویب کنیم بنده به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی رویکرد خود را مطرح کردم.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به تذکر پورابراهیمی بیان کرد: نظر شما به عنوان یک نماینده محترم است اما ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در جلسه سران قوا نیز این موضوع بحث شده است و حداقل از مردادماه امسال بحث تدوین برنامه هفتم کلید خورده است. مگر قانون اجازه می‌دهد که ما بودجه سال ۱۴۰۲ را بدون برنامه پنج ساله تنظیم کنیم. قانون آیین‌نامه مجلس شورای اسلامی در خصوص رسیدگی به بودجه سنواتی نیز تغییراتی داشته که اکنون در مسیر شورای نگهبان است. اگر تایید شود برای بودجه سال ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود اگر هم نه برای بودجه سال ۱۴۰۳ اجرا می‌گردد اما ما نمی‌توانیم بودجه را بدون برنامه پنج ساله توسعه به تصویب برسانیم. بنده روز گذشته جلسه‌ای با رئیس جمهور داشتم و تاکید شد در نهایی شدن برنامه هفتم مجموعه دوستان در مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون برنامه همفکری و همکاری لازم را داشته باشند. پس از ارائه برنامه هفتم بلافاصله لایحه بودجه نیز به مجلس شورای اسلامی می‌آید.

کد خبر 24174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =