معامله ۱۵.۱ کیلو شمش طلا در بازار گواهی سپرده بورس کالا

بررسی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران که از روز ۱۸ اسفندماه سال گذشته راه اندازی شد تا دیروز ۶ فروردین ماه جاری نشان می دهد که در مجموع ۱۵۱ هزار و ۲۵۵ گواهی سپرده معادل ۱۵.۱ کیلوگرم طلا به ارزش ۴۵.۵ میلیارد تومان در بورس کالا معامله شده است.

به گزارش بیداربورس، معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سال جدید از روز شنبه ۵ فروردین ماه در بورس کالا از سر گرفته شد و در دو روز اخیر شاهد انجام معامله نزدیک به ۵ هزار گواهی به ارزش بیش از ۱.۷ میلیارد تومان بودیم. به این ترتیب از ابتدای راه اندازی این ابزار بیش از ۱۵.۱  کیلوگرم طلا به ارزش ۴۵.۵ میلیارد تومان در قالب معاملات گواهی سپرده شمش طلا معامله شد.

بررسی آمار معاملات دو روز گذشته نیز نشان می دهد ۴ هزار و ۹۹۶ گواهی سپرده شمش طلا به ارزش ۱.۷ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفته است. از آنجا که هر گواهی شمش طلا معادل ۱۰۰ سوت یا ۰.۱ گرم طلا است درمجموع ۵۰۰ گرم (نیم کیلوگرم) طلا در دو روز آغاز این معاملات در سال جدید مورد معامله قرار گرفته است.

از ۱۸ تا ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ نیز درمجموع ۱۴۶ هزار و ۲۵۹ گواهی معادل ۱۴ کیلو و ۶۲۵ گرم شمش مورد معامله قرار گرفت که ارزشی بالغ بر ۴۳.۸ میلیارد تومان داشت.

معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا از مالیات بر درآمد و ارزش افزوده معاف است و از این رو به عقیده کارشناسان با راه اندازی معاملات این دارایی یک کالای ارزشمند، نقدشونده و پرتقاضا همچون طلا در بازار امن، شفاف و قانونمند بورس کالا آن هم بدون پرداخت مالیات در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

کد خبر 28201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =