افزایش ۵۰ درصدی صادرات گاز روسیه به چین

روسیه قصد دارد صادرات گاز به چین را امسال به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد و از ۱۵ به ۲۲ میلیارد متر مکعب برساند.

به گزارش بیداربورس، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، اظهار کرد: روسیه قصد دارد صادرات گاز طبیعی به چین را امسال به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد.

شرکت گازپروم، تحت یک قرارداد ۳۰ ساله به ارزش ۴۰۰ میلیارد دلار، از طریق خط لوله "قدرت سیبری"، گاز به چین ارسال می‌کند. این خط لوله در سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد و سال گذشته ۱۵.۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از طریق آن انتقال یافت. این حجم امسال به ۲۲ میلیارد متر مکعب خواهد رسید و تا سال ۲۰۲۷، به تدریج به ظرفیت کامل خود که ۳۸ میلیارد متر مکعب است، می‌رسد.

نواک گفت: عرضه گاز به چین در سال گذشته، ۱۵ میلیارد متر مکعب بود و صادرات ۲۲ میلیارد متر مکعب را برای سال ۲۰۲۳ پیش بینی می‌کنیم که افزایش تقریبا ۵۰ درصدی است.

برنامه‌هایی برای گسترش خط لوله "قدرت سیبری" با استفاده از یک خط لوله دو قلوی دیگر به نام " قدرت سیبری ۲" با هدف افزایش صادرات گاز به چین به ۹۸ میلیارد متر مکعب تا سال ۲۰۳۰ وجود دارد. با این حال، این رقم همچنان بسیار کمتر از رکورد صادرات ۱۷۷ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است.

معاون نخست وزیر روسیه اظهار کرد: روسیه در تسویه پول صادرات نفت و گاز خود، یوان بیشتری دریافت می‌کند و همچنین نفت و گاز بیشتری به روبل می‌فروشد.

این روند بخشی از جدایی میان روسیه و غرب پس از حمله نظامی مسکو به اوکراین و واکنش اروپا در قالب مجموعه‌ای از تحریمها و بلوکه کردن داراییها بوده است.

نواک اظهار کرد: یوان و روبل، تقاضای بالایی دارد. بنابراین، این مکانیزم ادامه پیدا خواهد کرد. چین در حال حاضر پول واردات گاز و بخشی از پول نفت را به یوان پرداخت می‌کند و تسویه با استفاده از روبل هم انجام می‌شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آمار بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد سهم یوان از تسویه واردات روسیه در سال ۲۰۲۲، به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد در حالی که پیش از آن، تنها چهار درصد سهم داشت.

کد خبر 29017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =