تسهیل صادرات؛ مهم‌ترین پیش‌ شرط رشد تولید صنعت فولاد

محمدصادق چیت ساز گفت: محدودیت‌ها و مداخله‌ها در امر تولید، موجب کاهش جذابیت صادرات می‌شود. اولین لازمه رونق و رشد تولید در صنعت فولاد ایران، حمایت از صادرات است.

به گزارش بیدار بورس، محمدصادق چیت‌ساز، عضو اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد،  بیان کرد: اولین و مهمترین اقدام در راستای رشد و رونق تولید، تسهیل صادرات است. به سبب تحریم‌ها در حال حاضر شمش فولاد ایران در بازارهای صادراتی ۶۰ تا ۹۰ دلار ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی عرضه می گردد. طبیعی است در شرایطی که تحریم‌ها موجب کاهش چشمگیر سود تولیدکنندگان شده، عدم حمایت از صادرات هم به کاهش جذابیت صادرات دامن خواهد زد.

وی اضافه کرد: مادامی که تصمیمات خلق‌الساعه سیاست‌گذاران، سد راه صادرات باشد، تولیدکنندگان هم رغبتی به سرمایه‌گذاری‌های جدید و افزایش حجم تولید نخواهند داشت. بنابراین اولین لازمه رونق در صنعت فولاد ایران، حمایت از صادرات است. البته اخیرا اقدامات مثبتی در راستای تسهیل صادرات صورت گرفته که امیدواریم به نتیجه رسیده و عملاً منجر به رشد صادرات شود.

این کارشناس صنعت فولاد با اشاره به دومین شرط رشد تولید در این صنعت گفت: چالش بعدی فولادی‌ها، قطعی برق است. وضعیت برق صنعت فولاد در سال ۱۴۰۱ بهتر از سال ۱۴۰۰ بود. امیدواریم امسال قطعی برق موجب اخلال در روند تولید نشود. اما به طور کلی یکی از نیازهای اصلی صنعت فولاد، تامین انرژی است.

چیت‌ساز در خاتمه اظهار کرد: چنانچه سیاست‌گذاران اجازه دهند ارز صنایع با نرخ منطقی‌تری در بازار عرضه شده و با قیمت‌گذاری‌های دستوری و قطعی برق و تصمیمات خلق‌الساعه فشاری به تولیدکنندگان تحمیل نکنند، حتی اگر نرخ حامل‌های انرژی افزایش یابد، مشکلی برای صنعت فولاد ایجاد نخواهد شد.

کد خبر 29057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =