چگونه در دومین صندوق املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنیم؟

مهر ماه سال گذشته برای نخستین بار پس از صدور موافقت اصولی سازمان بورس، صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلاتِ مدیریت ارزش مسکن، پذیره‌نویسی شد و در نتیجه شاهد آغاز رسمی فعالیت نخستین صندوق املاک و مستغلات بودیم. حالا پس از گذشت کمتر از ۱۰ ماه دومین صندوق املاک و مستغلات با نام صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیک رای توانسته مجوز پذیره نویسی را کسب کند و از روز گذشته یعنی ۲۴ تیر به مدت یک ماه، پذیره‌نویسی این صندوق انجام می‌شود.  

به گزارش بیداربورس مهر ماه سال گذشته برای نخستین بار پس از صدور موافقت اصولی سازمان بورس، صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلاتِ مدیریت ارزش مسکن، پذیره‌نویسی شد و در نتیجه شاهد آغاز رسمی فعالیت نخستین صندوق املاک و مستغلات بودیم.

حالا پس از گذشت کمتر از ۱۰ ماه دومین صندوق املاک و مستغلات با نام صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیک رای توانسته مجوز پذیره نویسی را کسب کند و از روز گذشته یعنی ۲۴ تیر به مدت یک ماه، پذیره‌نویسی این صندوق انجام می‌شود.  

**صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs) یک نوع سرمایه‌گذاری است که به متقاضیان خود امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات را می‌دهد. در این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری در املاک تجاری و صنعتی مانند مراکز خرید، هتل‌ها، دفاتر و غیره صورت می‌گیرد.

**مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات

  • مزایای مالیاتی: در صورت رعایت الزامات قانونی، سود تقسیمی این صندوق‌ها از مالیات شرکتی معاف است.
  • نقد شوندگی: در صورتی که این سهام در بورس اوراق‌بهادار لیست شده باشد، بسیار نقدشونده است.
  • تنوع سرمایه گذاری: امکان سرمایه‌گذاری در مستغلات غیرمسکونی مانند هتل‌ها، مراکز خرید و سایر مستغلات تجاری و صنعتی را فراهم می‌آورد.
  • مدیریت حرفه‌ای: با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاران از مدیریت حرفه‌ای برای ادارۀ سبد دارایی‌های مبتنی بر املاک و مستغلات بهره‌مند می‌شوند.

**روش‌های پذیره‌نویسی صندوق املاک و مستغلات

پذیره‌نویسی صندوق مذکور به دو صورت زیر انجام می‌شود:

در روش اول ابتدا املاک و مستغلات به صندوق منتقل شده و سپس پذیره‌نویسی صورت می‌گیرد. در این حالت وجه حاصل از پذیره‌نویسی، بابت بخشی از ثمن معامله پرداخت می‌شود؛ به این معنا که ابتدا دارایی مورد نظر خریداری و پس از آن پذیره‌نویسی انجام می‌شود.

در دومین روش ابتدا پذیره‌نویسی نقدی صورت گرفته و پس از جمع‌آوری منابع، نسبت به خرید ملک متناسب با مبلغ پذیره‌نویسی با رعایت مفاد اساسنامه و امیدنامه، اقدامات لازم انجام می‌شود.

پذیره‌نویسی اولین صندوق املاک و مستغلات به روش اول انجام شد اما دومین صندوق قرار است از روش دوم استفاده کند.

**چگونه در این صندوق سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای خرید این صندوق که صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیک رای نام دارد باید از طریق شبکه کارگزاری اقدام کنید.

منبع: بیدار بورس
کد خبر 31936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =