تورم ۳۸درصدی مواد غذایی در ایران

بانک جهانی با برآورد نرخ تورم ۳۸درصدی مواد غذایی در ایران طی ۱۲ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۲ اعلام کرد نرخ تورم مواد غذایی ترکیه در این مدت ۲برابر ایران بوده است.

به گزارش بیداربورس، بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم ۱۲ماهه مواد غذایی در ایران منتهی به اوت ۲۰۲۳ (مرداد ۱۴۰۲) را ۳۸ درصد اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم مواد غذایی در ایران پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی افزایش قابل‌توجهی یافت و تا آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) با طی روندی صعودی به ۸۰.۳ درصد رسید، اما از ماه می ۲۰۲۳ (اردیبهشت امسال) شاهد روند نزولی تورم مواد غذایی در ایران بوده‌ایم به‌طوری که در مرداد امسال تورم ۱۲ماهه مواد غذایی به کمتر از نصف اوج تورم ثبت‌شده در فروردین رسیده است.

*ونزوئلا رکورددار تورم مواد غذایی در جهان با نرخ ۴۰۳درصدی

میان کشورهای جهان، ونزوئلا رکورددار نرخ تورم مواد غذایی بوده است. نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به ماه اوت در این کشور به ۴۰۳ درصد رسیده که بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم ۲۷۴درصدی و آرژانتین با تورم ۱۳۴درصدی به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

*گرانی مواد غذایی در ترکیه ۲برابر ایران شد

 نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه نیز ۷۴ درصد برآورد شده که حدود دو برابر نرخ تورم مواد غذایی در ایران بوده است. ترکیه با این نرخ تورم در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. این کشور که یکی از بیست اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌شود از نظر تورم مواد غذایی حتی وضعیت بدتری از زیمبابوه داشته است که اخیراً ابرتورم با درصدهای میلیاردی را تجربه کرده است.

نرخ تورم مواد غذایی در زیمبابوه ۷۱ درصد بوده و رتبه پنجمی بالاترین نرخ تورم مواد غذایی جهان به این کشور اختصاص داشته است. سورینام با تورم ۶۵درصدی، سیرالئون با تورم ۶۰درصدی، غنا با تورم ۵۲درصدی، بروندی با تورم ۳۹درصدی و مالاوی با تورم ۳۹درصدی به‌ترتیب جایگاه ششم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.

کد خبر 34814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =