پنج نکته، پیش از شروع معاملات این هفته

پنج نکته که قبل از معاملات این هفته باید به آن توجه کنیم

به گزارش بیداربورس، حسن کاظم زاده تحلیلگر بازار سرمایه در فردانامه درخصوص پنج نکته که قبل از معاملات این هفته باید به آن توجه کنیم، گفت: 

جریمه گروه بانکی
وزیر اقتصاد از جریمه مالیاتی بانک ها به دلیل عدم پرداخت تسهیلات تکلیفی با نرخ سود ترجیحی به طرح مسکن ملی صحبت کرد و بانک سینا نیز به عنوان اولین بانک در این مورد شفاف سازی داد که بله جریمه شده ایم اما با رایزنی انجام گرفته قرار شده که پرداخت تسهیلات به مسکن ملی سرعت بگیرد و جریمه حذف شود. این هفته بقیه بانک ها نیز در این مورد شفاف سازی خواهند داد و منفی یا مثبت بودن این شفاف سازی می تواند روی روند معاملاتی این گروه و حتی سایر سهام تاثیر بگذارد. در مجموع سیستم بانکی کشور توانایی تامین این حجم از تسهیلاتی تکلیفی را ندارد و در نهایت اگر قرار باشد واقعا تسهیلات سنگین طرح مسکن ملی پرداخت شود، منجر به چاپ پول و رشد نقدینگی خواهد شد.

نزول نفت
همانگونه که حدود یک ماه پیش در کانال اشاره شد، قیمت نفت فعلا نزولی است و اگر جنگ غزه نبود، خیلی زودتر از این وارد کانال 70 دلاری می شد. این روند و شرایط نزولی نیز فعلا ادامه دارد و می توان انتظار کاهش تا 70 دلار را داشت. دولت آمریکا در نظر دارد در قیمت های کمتر از 70 دلار، ذخایر مجددا پر کند و این سیاست اگر اجرا شود، در کوتاه مدت فعلا می توان امیدوار بود که قیمت نفت به کمتر از 70 دلار افت نکند. اما اگر شرایط اقتصاد جهانی به سمت رکود نسبی حرکت کند (مسیری که در حال طی کردن آن است) می توان انتظار قیمت های پایین تر نفت را نیز داشت.

پایان آبان
این هفته  آبان ماه به پایان می رسد و عملکرد ماهانه شرکت ها مثل هر ماه کانون توجه بورسی ها خواهد بود. از بین گزارش های عملکرد، گروه خودرو و گروه لاستیک می تواند توجه بیشتری جلب کند. گروه خودرو به این جهت که در آبان ماه خودروهای جدیدتر با قیمت کارخانه ی بالاتر، جایگزین خودروهای قبلی شده است و از این جهت می توانند گزارش های سورپرایزکننده ای داشته باشند. این مساله جایگزینی خودروهای جدید به جای قدیمی هنوز برای بازار ملموس نیست اما می تواند موجب تغییر نگرش به گروه شود. البته که تجدید ارزیابی خودرویی ها الان برای بازار بسیار مهمتر است. در مورد صنعت لاستیک نیز بنابه گزارش های میدانی از بازار مصرف، با توجه به افزایش نرخ اخیر انتظار می رود گزارش های فروش خیلی خوبی برای آبان منتشر کنند.

نرخ بهره به سمت پیک
نرخ سود سپرده پرداختی بانک های ناتراز برای سپرده های ترجیحی به محدوده ی سقف خودش نزدیک می شود. بانک های ناتراز مجبور به جذب سپرده هستند و این جذب را تا جایی ادامه می دهند که هزینه ی جذب سپرده برای آنها با هزینه جریمه ی اضافه برداشت بی تفاوت بشود. نرخ جریمه اضافه برداشت بانک مرکزی 34 درصد است و از آنجایی بانک ها بابت جذب سپرده باید سپرده قانونی به بانک مرکزی پرداخت کنند، نرخ سپرده تقریبا در حدود 88 درصد این نرخ جریمه برای آنها نقطه ی بی تفاوتی است. این نرخ حدودا 30 درصد می شود. در واقع به زبان ساده برای بانک ناتراز فرقی نمی کند سپرده با نرخ 30 درصد جذب کند یا جریمه شود. نرخ های پیشنهادی بانک های ناتراز تقریبا به این مرز رسیده اند. از سوی دیگر سیاست عدم پرداخت تسهیلات باعث شده نرخ تامین مالی برای شرکت ها بسیار بالا رود و تقریبا به حدود 37 درصد برسد. اوراق گامی که قرار است در شبکه ی بانکی منتشر شود می تواند تکلیف نرخ تامین مالی کوتاه مدت را روشن کند. در هر صورت نرخ بهره به ناحیه بحرانی نزدیک شده است، ناحیه ای که معمولا به بیش از آن افزایش پیدا نمی کند. حالا باید ببینیم آقای فرزین رکود جدیدی را به نام خودش ثبت می کند، یا بانک مرکزی سیاست خودش را شل می کند.

بازهم تجدید ارزیابی
این هفته بازهم توجه بازار به اخبار و شایعات تجدید ارزیابی شرکت ها و افزایش سرمایه از آن محل خواهد بود و با هر خبر و شایعه ای در این موضوع شاهد افزایش تقاضا در نمادهای مختلف خواهیم بود. لذا اگر نمادی با این پتانسیل داریم، بد نیست پیگیری اخبار و شایعات مرتبط باشیم.
 

منبع: بیدار بورس
کد خبر 36334

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =