مسیر پیش روی بازار سرمایه در سال جدید

کارشناس بازار سرمایه گفت: تهدیدهایی نیز برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ وجود دارد که مهمترین تهدید افزایش نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد است اما بازار کاملا ارزنده است.

به گزارش بیدار بورس، داوود حسنی با بیان این‌که بازار در سال ۱۴۰۲ شروع امیدوار کننده‌ای داشت، گفت: متأسفانه پایان بورس در سال ۱۴۰۲ تلخ بود، مهمترین دلیل صعود بورس تا ۱۷ اردیبهشت عقب نشینی بانک مرکزی از تثبیت نرخ ارز نیما در قیمت ۲۸,۵۰۰ تومان بود که باعث هجوم نقدینگی به بازار سرمایه شد و تا ۱۷ اردیبهشت که نامه نرخ خوراک پتروشیمی منتشر شد شاخص تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رشد کرد

حسنی افزود: ولی در ادامه که نزول بازار رخ داد سازمان بورس با ابلاغیه‌های جدید، کاهش حد نصاب سهام بادرآمد ثابت را از ۱۵ به ۱۰ درصد اعلام کرده که افزایش عرضه‌ها را دامن زد، موضوع بعد ظهور اثرات منفی کسری بودجه و برداشتن دولت از خوراک و صنایع بود. مورد بعدی نیز که از اوایل مهر ماه اتفاق افتاد ریسک جنگ غزه و تنش‌های بین المللی و ژئوپلوتیک بود که باعث شد شوک جدیدی به بازار وارد شود.

به گفته این فعال بازار سرمایه، موضوع بعدی نیز تغییر قیمت فرمول بنزین پالایشی‌ها بود که از دی ماه شروع شده و باعث کاهش ۲۰ همتی سود پالایشی‌ها نیز شد، مورد بعدی که هم بسیار مهم بود و ضربه سختی به بورس زد افزایش نرخ بهره انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی بود که نرخ بهره بدون ریسک را به ۳۴ درصد رسانده که ضربه سنگینی به تولید و بازار سرمایه است. مورد بعدی نیز سرکوب نرخ دلار نیما در نیمه دوم سال بود و این موارد باعث ریزش بورس شده و کمکی هم برای افزایش تقاضا در بورس نشد.

حسنی افزود: ارزنده ترین بازار در اقتصاد ایران، بازار سرمایه است، از لحاظ دلاری بورس ایران در کف قرار دارد و ارزش دلاری بورس به ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده و از لحاظ نسبت پی بر ای نیز وضعیت بازار بسیار مناسب است.

وی اضافه کرد: با توجه اختلاف ۵۰ درصدی نرخ دلار نیمایی بازار مبادله و قیمت دلار در بازار آزاد، یکی از ظرفیت‌های بالقوه بازار سرمایه برای رشد کاهش فاصله به سمت بازار آزاد است و هر زمان در سال ۱۴۰۳ می‌تواند اتفاق بیفتد، تهدیدهایی نیز برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ وجود دارد که مهمترین تهدید افزایش نرخ بهره بدون ریسک به ۳۴ درصد است و ادامه سیاست انقباضی پولی توسط بانک مرکزی در سال ۱۴۰۳ نیز پیش بینی می‌شود مگر اینکه اتفاق خاصی افتاده و بانک مرکزی مجبور به تعدیل سیاست انقباضی باشد.

داوود حسنی در پایان گفت: تهدید بعدی برای بازار سرمایه در سال ۱۴۰۳ را پیش بینی ناپذیری اقتصاد کلان خوانده و افزود: این مورد می‌تواند به بورس در سال آینده ضربه بزند، اما در نگاه مقابل سیاست گذار هر زمان اراده کند می‌تواند با تغییر پارامترهای کلان اقتصاد بازار سرمایه را برای سرمایه گذاری جذاب کند، با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، بازار سرمایه اکنون در کف خود قرار دارد و حداقل می‌تواند به اندازه تورم رشد داشته باشد و اگر دولت بخواهد می‌تواند رشد بسیار مطلوبی را در بورس ایجاد کند./مهر

کد خبر 37716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =