الزام قانونی الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزادراه‌ها تا ماه آینده

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از الزام قانونی الکترونیکی شدن اخذ عوارض در همه آزادراه‌های کشور تا ماه آینده (خرداد ۱۴۰۱) خبر داد.

به گزارش بیداربورس، ۱۲ اسفندماه سال ۹۷ محمد اسلامی وزیر وقت راه و شهرسازی از  پرداخت الکترونیکی عوارض در دو آزاده راه تهران ـ ساوه و قزوین ـ رشت تا پایان سال (۹۷) خبر داده و گفته بود: پس از باز خوردگیری از اجرای این طرح، پرداخت الکترونیکی عوارض در تمام آزاده راه‌ها اجرایی و عملیاتی می‌شود.

حدود ۲۷ ماه پس از این اظهارات، وزیر سابق راه و شهرسازی خردادماه سال گذشته از الکترونیکی شدن پرداخت عوارض ۱۱ آزادراه کشور خبر داد و گفت:‌عوارض تمام آزادراه‌ها به‌صورت پیمایشی دریافت می‌شود.

محمد اسلامی با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا از اواخر سال ۹۸ و تلاش برای کاهش مبادله اسکناس و پول به دلیل احتمال انتقال ویروس کرونا، یادآو شد: در گام نخست، ۴ آزادراه به شبکه پرداخت الکترونیکی عوارض متصل شد و بعد از آن سه آزادراه دیگر و امروز نیز ۴ آزادراه به شبکه پرداخت الکترونیکی عوارض متصل شد. با اینکار تعداد آزادراه‌هایی که به شبکه الکترونیکی عوارض متصل شد به ۱۱ آزادراه رسید.

وی ادامه داد:  آزادراه اصفهان-نظنز، نظنز-کاشان، رشت-قزوین به شبکه پرداخت عوارض الکترونیکی متصل شده است. تلاش داریم تا سیستم‌های پرداخت عوارض الکترونیکی برای مردم متنوع و ساده شود. همچنین با توجه به تکلیف ستاد ملی کرونا  و اخذ مجوز به وزارت راه و شهرسازی مجوز برای دریافت اسامی افرادی که عوارض را پرداخت نکردند از سوی پلیس، عملا توسعه زیرساخت‌ها انجام شد و در ماه‌های آتی تعداد بیشتری از اتوبان‌ها را به سیستم پرداخت الکترونیکی متصل می‌کنیم.

اسلامی گفت: تا امروز ۱۱۲۰۰ کیلومتر از ۱۷۰۰ کیلومتر آزادراه‌های کشور در قالب این طرح پوشش داده شده است. این ۱۲۰۰ کیلومتری که پوشش داده شده در ۴ مورد از اتوبان‌ها حدود ۶۰ درصد از ترافیک آزادراهی را تحت‌پوشش خود قرار می‌دهد.

وزیر راه با یادآوری دریافت عوارضی آزادراه‌های تهران- پردیس و تهران- شمال به شکل نیمه الکترونیکی، اضافه کرد:‌ کسانیکه عوارض الکترونیکی خود را پرداخت نمی‌کنند به موجب قانون حتما مشمول جریمه می‌شوند و جریمه‌های سنگینی نیز برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

حال پس از گذشت حدود یکسال خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از امضای تفاهمنامه‌ای با راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برای اخذ عوارض خبر داده و در عین حال گفته است:‌ به لحاظ قانونی، هیچ اجباری برای اخذ عوارض آزاد راهی به‌صورت الکترونیکی تا سال ۱۴۰۱ وجود نداشت.

وی یادآور شد: در لایحه بودجه امسال در تبصره ۱۸، پیش بینی الکترونیکی شدن اخذ عوارض آزاد راه‌ها شده است و از این پس، چنانچه افراد به هردلیل نتوانند عوارض خود را پرداخت کنند، هم در زمان تمدید بیمه و هم در زمان پرداخت خلافی، عوارض آزادراهی از بدهکاران اخذ می‌شود و از زمانی که با پلیس برای اخذ عوارض آزادراهی تفاهم نامه امضا شد شرایط برای اخذ عوارض بهتر شد.

وی تاکید کرد: تا ۳۱ خرداد این قانون باید عملیاتی شود، اما تا تجهیزات به صورت کامل نصب نشود اجرایی نخواهد شد و طی جلساتی که با شرکت‌های آزاد راهی و پلیس گذاشته شد مسائلی همچون عوارض بالای آزاد راه‌های تازه تاسیس بررسی شد.

خادمی افزود: در زمان حاضر ۸ آزادراه کشور مجهز به زیرساخت‌های اخذ عوارض الکترونیکی هستند و یک آزادراه در حال ساخت و ۱۰ آزادراه دیگر در حال نصب تجهیزات و ۲۱ آزادراه نیز در حال انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این که مشکلات پرداختی نرم افزارهای اخذ آزادراهی رفع شده است، گفت: تا حد امکان مشکلات به حداقل رسیده است.

کد خبر 16327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =