۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۲
کاهش عرضه نفت عربستان به چین

عربستان عرضه نفت خود به چین را به خاطر افزایش تمایل اروپا به نفت این کشور و واردات گسترده نفت روسیه توسط چین پایین آورده است.

به‌گزارش بیداربورس به نقل از بلومبرگ، عربستان صادرات نفت خود به چین را در اولین ماه تابستان کاهش می‌دهد.

شرکت آرامکوی عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت دنیا حداقل به 4 پالایشگاه چینی خبر داده که در ماه آینده میلادی کمتر از میزان ثبت‌شده در قراردادهایشان نفت عرضه خواهد کرد.

برخی منابع دلیل این اقدام را افزایش واردات نفت ارزان‌قیمت روسیه توسط چین می‌دانند. مسکو پس‌از تحریم‌های نفتی غرب به‌خاطر جنگ اوکراین، نفت خود را روانه آسیا کرده‌است. به‌علاوه، تمایل بالایی برای نفت عربستان مخصوصا در اروپا وجود دارد، آن‌هم در شرایطی که اروپا واردات انرژی از روسیه را ممنوع کرده و به‌دنبال عرضه‌کنندگان جدید است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد پالایشگاه‌های ژاپن، کره جنوبی، تایلند و هند کل نفت قیدشده در قراردادهایشان با عربستان را دریافت می‌کنند و برخی حتی محموله‌های اضافی هم وارد خواهند کرد. به‌علاوه، حداقل 3 پالایشگاه اروپایی کل نفت خود را طبق قراردادهایشان با شرکت آرامکو برای ماه ژوئیه دریافت خواهند کرد.

شرکت آرامکوی عربستان در اوایل همین هفته بازار را با افزایش قیمت رسمی فروش نفت سبک عرب شوکه کرد. عربستان قیمت نفت خود برای فروش به آسیا را 2 دلار و 10 سنت نسبت‌به ماه ژوئن افزایش داده‌ که بسیار بالاتر از حد انتظار است. این اقدام عربستان قیمت جهانی نفت را به بیش‌از 120 دلار در هر بشکه رسانده و ترس از کمبود عرضه را در بحبوحه‌ اوج تقاضا در نیمکره شمالی، برداشته شدن قرنطینه‌های کرونایی در چین و ادامه بی‌ثباتی در مورد عرضه نفت روسیه افزایش داده‌است.

کد خبر 17859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =