فهرست بدهکاران ۱۹ بانک تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود

بانک مرکزی تا ساعتی دیگر اطلاعات مربوط به تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط با ۱۹ بانک و موسسه اعتباری و همچنین اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان دو بانک خاورمیانه و سرمایه را پس از انجام فرآیند استانداردسازی و صحت سنجی اطلاعات وارده، منتشر می‌کند.

به گزارش بیدار بورس از  بانک مرکزی، سید علی‌اکبر میرعمادی، مدیر اداره ارزیابی سلامت بانک‌ها با اشاره به تکلیف قانونی مندرج در بند «د» تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۱ بانک مرکزی از عزم جدی این بانک در انتشار تسهیلات و تعهدات کلان و تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط خبر داد و گفت: بانک مرکزی از ابتدای سال جاری در سه بازه زمانی فهرست تسهیلات و تعهدات کلان ۲۵ بانک را منتشر کرده است که از این تعداد چهار بانک باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز فهرست تسهیلات و تعهدات کلان دو بانک «خاورمیانه» و «سرمایه» نیز منتشر می‌شود؛ همچنین اطلاعات بانک‌های «صنعت و معدن» و «ملی» با برطرف‌شدن برخی نکات به‌زودی منتشر خواهد شد.

میرعمادی با بیان اینکه بانک مرکزی در نظر دارد اطلاعات مرتبط با تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط بانک‌ها را نیز منتشر کند، ادامه داد: در این خصوص اطلاعات مربوط به ۱۹ بانک و موسسات اعتباری امروز منتشر می‌شود و اطلاعات مابقی بانک‌ها نیز با استانداردسازی لازم طی روزهای آینده منتشر و بر روی وب‌سایت بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی عزم جدی دارد که بسترهای لازم را برای انتشار عمومی اطلاعات فراهم کند، چراکه به این واسطه شاهد انضباط بازار خواهیم بود؛ همچنین در متن قانون بر اخذ اطلاعات از بانک‌ها در صورت کامل نبودن اطلاعات بانک مرکزی تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل آنکه در خصوص برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری شاهد سرمایه اعتباری منفی بودیم؛ شورای پول و اعتبار در پایان خردادماه سال جاری، قاعده‌ای را برای این موضوع وضع کرد که به‌موجب آن مجموع خالص تسهیلات و تعهدات اعطایی یا ایجادی بالای ۱۰۰ میلیارد تومان منتشر شود؛ لذا بر این اساس قاعده یاد شده، اطلاعات را جمع‌آوری و منتشر می‌کنیم.

کد خبر 18935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =