۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
بازار خودرو بر مدار رکود

بررسی‌ها از بازار خودروی پایتخت در روز جاری (سه‌شنبه، ۱۴ تیرماه) حاکی از ثبات قیمت‌ها، رکود سنگین در بازار و حداقل بودن خرید و فروش‌هاست.

به گزارش بیدار بورس، واکاوی قیمت‌ها نشان می‌دهد نرخ‌ها در قیاس با یک ماه گذشته (از ۱۵ خرداد ماه تاکنون) با کمترین تغییر همراه بوده است.

در بازه زمانی یاد شده در حالی که افزایش نرخ ارز را نیز شاهد بودیم، اما در اکثر خودروهای داخلی و مونتاژی (به‌جز یکی دو خودرو) ثبات قیمت داشتیم.

ویژگی اصلی این روزهای بازار نبود خریدار و فروشنده است. البته فقط افرادی که نیازمند خودرو و مصرف‌کننده هستند اقدام به خرید می‌کنند.

این وضعیت رکود به‌جز ۱۰ روز ابتدایی سال که جنب و جوشی را در بازار خودرو شاهد بودیم، همچنان ادامه داشته است و حتی مطرح شدن موضوع واردات خودرو از سوی مسوولان نتوانسته تحرک خاصی در آن ایجاد کند.

امروز در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی در گروه سایپا، هر دستگاه پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ صفر کیلومتر ۲۰۲ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ حدود ۱۸۱ میلیون تومان، کوئیک معمولی ۲۱۲ میلیون تومان، کوئیک آر ۲۱۹ میلیون تومان و هر دستگاه شاهین ۳۶۵ میلیون تومان ارزش‌گذاری شد.

در گروه ایران‌خودرو نیز هر دستگاه ۲۰۶ تیپ ۲ صفر کیلومتر ۳۰۳ میلیون تومان، سمند ۳۰۰ میلیون تومان، پژو پارس معمولی ۳۱۷ میلیون تومان، پژو پارس با موتور تی. یو ۵ حدود ۳۷۱ میلیون تومان، تارا دنده‌ای ۴۶۲ میلیون تومان، تارا اتوماتیک ۵۸۷ میلیون تومان و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۴۹۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

در دسته مونتاژی‌ها نیز بدون تغییر خاصی در مقایسه با یک ماه گذشته هایما اس ۷ ایران‌خودرو ۹۶۰ میلیون تومان، جک اس۵ کرمان‌موتور ۹۰۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ ایران‌خودرو صفر کیلومتر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، دیگنیتی گروه بهمن یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان، فیدیلیتی گروه بهمن یک میلیارد و ۲۹۸ میلیون تومان (پنج نفره) و یک میلیارد و ۳۴۵ میلیون تومان (هفت نفره) قیمت خورده است.

رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت‌ها در بازار خارجی‌ها

با این حال، در دسته خودروهای خارجی شرایط متفاوتی را در قیمت‌ها شاهد هستیم و هرچند همچون بازار داخلی‌ها و مونتاژی‌ها رکود عمیق مشاهده می‌شود، اما قیمت‌ها رشد نشان می‌دهد.

در این بازار، فروشنده واقعی بسیار کم بوده و قیمت‌ها نسبت به سه ماه پیش بین ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد داشته است.

به‌طور مثال هر دستگاه سانتافه مدل ۲۰۱۷ کم‌کارکرد که سه ماه قبل ۱.۷ میلیارد تومان قیمت داشت، این روزها ۲.۴ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین لکسوس ان. ایکس مدل ۲۰۱۷ صفر کیلومتر از چهار میلیارد تومان به ۵.۳ میلیارد تومان و هر دستگاه تیگوان مدل ۲۰۱۸ صفر کیلومتر از ۳.۱ میلیارد تومان به ۴.۲ میلیارد تومان افزایش داشته است.

به گفته فعالان بازار، گرچه مسوولان هر از گاهی از واردات خودرو و در حال انجام بودن ساز و کارهای آن خبر می‌دهند، اما گوش مردم و به‌ویژه واردکنندگان در چند سال گذشته از این حرف‌ها پُر شده و به همین دلیل تحرک خاصی را در بازار شاهد نیستیم.

کد خبر 18937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =