خاندوزی برای نظارت بر بورس کاری نکرد

محسن زنگنه گفت: قوانین بورسی از آن شفافیت و نظارت لازم برخوردار نیست؛ باید وزارت اقتصاد و سازمان بورس این موارد را برطرف کنند که البته هیچ اقدامی انجام نشده است.

به گزارش بیداربورس، محسن زنگنه، در ارزیابی خود از وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: وضعیت بازار بورس متاثر از سه موضوع است.

وی با بیان اینکه باید راهبردی کلی برای مسائل اقتصادی کشور داشته باشیم، گفت: از این رو باید گفت که اقتصاد پیش بینی پذیر نیست لذا بورس و بازار سرمایه خوب، بازاری است که قابل پیش‌بینی باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تاکید مجددا بر این نکته که بازار بورس ما قابل پیش بینی نیست، بیان کرد: صرف نظر از سبز و یا قرمز شدن چراغ بورس، همواره پیش بینی پذیر بودن این بازار حائز اهمیت است.

این نماینده مجلس اظهارکرد: پیش‌بینی بازار سرمایه در تحلیل های تکنیکال و غیر تکنیکال امری موثر است و این مسئله یکی از مسائل بیرونی بازار سرمایه قلمداد می‌شود و به بازار سرمایه ربطی ندارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصمیم‌گیری برای شرکت ها را یکی دیگر از عوامل تاثیر پذیر در بازار سرمایه دانست و گفت:به عنوان مثال شرکت‌ها نمی‌دانند فردا دولت در زمینه فولاد، پتروشیمی، آلمینیوم و خودروسازی چه تصمیمی خواهد گرفت؛ حتما تعدد تصمیم‌گیری‌ها در قیمت و در سود شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: همچنین اگر زمانی نرخ گمرکی پایین و یا بالابرود این موارد در سود و زیان یک شرکت تاثیر گذار است.

وی در ادامه با اشاره به ضعف ساختاری بورس و قوانین آن تصریح کرد: ما در دولت قبلی هم به این نکته تاکید کردیم که بازار سرمایه ما ضعف‌های جدی دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: متاسفانه در حاشیه این ضعف ساختاری برخی از شرکت‌ها و صندوق‌ها سیگنال‌گیری می‌کنند و تاثیر خود را بر بازار می‌گذارند.

وی بیان کرد: همچنین متاسفانه قوانین بورسی ما از آن شفافیت، نظارت و پایداری لازم برخوردار نیست و این موضوع داخلی است که باید وزارت اقتصاد و سازمان بورس آن را برطرف کنند که تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: هنوز اقدامی درباره ساماندهی بازار سرمایه از سوی دولت و مسئولین مشاهده نشده است و چیزی ندیده‌ایم البته دولت در برنامه تحول اقتصادی به این موارد خوب اشاره کرده است و راهکارهایی برای آن پیشنهاد شده است اما تاکنون اتفاق خاصی در عمل رخ نداده است.

منبع: تجارت نیوز
کد خبر 20550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =