چرا تمرکز عرضه کالاها در بورس کالا به سود اقتصاد است؟

وحید شقاقی شهری، عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی معتقد است، عرضه تولیدات شرکت‌ها در بورس کالا، یک اقدام با چند مزیت بزرگ است، چراکه عرضه کالاها در بورس کالا به شفافیت و سلامت معاملات، حذف رانت و واسطه‌ها از بازار و سودآوری تولیدکننده و حمایت از مصرف‌کننده منجر و در مجموع این فرآیند به سود کل اقتصاد و تولید است.

به گزارش بیداربورس به نقل از کالا خبر؛ وحید شهری شقاقی، اقتصاددان درباره عرضه کالاها در بورس کالا اظهار کرد: تجربه این سال‌ها نشان می‌دهد که هر مقدار توسعه بورس کالا سرعت گرفته، بخش‌های مختلف تولیدی نیز همسو با آن توسعه پیدا کرده‌اند، زیرا وقتی کالایی در فضایی توام با شفافیت و رقابت معامله می‌شود، منفعت آن به همه بخش‌های زنجیره از تولید تا مصرف رسیده و توسعه نیز محقق می‌شود.

شقاقی شهری افزود: حذف فساد و دلال و رانت به عنوان یکی از معضلات اساسی اقتصاد از جمله مزایای حضور شرکت‌ها در بورس کالاست که این اثرات همواره در میان مدت و بلندمدت در اقتصاد نمایان شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی بر لزوم ورود همه تولیدات شرکت‌ها در بورس کالا تاکید کرد و گفت: با توجه به مزایای متعدد سازوکار بورس کالا، امروز تقریبا عمده کالاهای تولیدی و مهم کشور در این بورس معامله می‌شود و برای ورود سایر بخش‌ها و تولیدات به این بورس کالا نیز با اتخاذ یک کار مشترک بین دستگاهی و اراده جمعی می‌توان سرایت شفافیت بورس کالا به سایر بازارها را محقق کرد.

شقاقی شهری پیش از این در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا نیز گفته بود: عرضه خودرو در بورس کالا شفافیت را اتقا داده و رقابت‌پذیری را توسعه می‌دهد. ضمن اینکه ارتقای شفافیت موجب افزایش رضایتمندی تولید کننده و مصرف کننده شده و در نهایت بهبود کیفیت و تعادل قیمت را به دنبال دارد.

به گفته او، در شیوه قبلی معاملات خودرو، صرفا دلال‌ها منتفع شده و تولید کننده متضرر و سودی هم نصیب مصرف کننده نمی‌شود اما در عرضه‌های بورسی به جای اینکه سود فروش کالا به جیب دلال برود، نصیب تولیدکننده می‌شود و تولیدکننده می‌تواند از این سود برای ارتقای بهره‌وری و پرداخت هزینه‌های خود استفاده کند و به طور قطع، می‌تواند حتی به کاهش قیمت خودرو در آینده منجر شود.

شقاقی شهری در پایان تاکید کرد: بدون شک قیمت‌گذاری دستوری باید از صحنه اقتصاد ایران کنار گذاشته شود، زیرا این آفت گریبان اقتصاد را گرفته و در نهایت به ضرر مصرف کنندگان و تولیدکننده تمام شده است.

کد خبر 22227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =