مشکل تامین مالی خودروسازان رفع می‌شود

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: اوراق سلف موازی برای صنعت خودرو، ابزار تامین مالی مناسب محسوب می‌شود. علی‌محمدی از جمله مزایای این ابزار را حل مشکل تامین مالی خودروسازان، تکمیل طرح‌های توسعه‌ای آن‌ها، مشارکت خریداران در سود حاصل از تولید و رشد جذابیت سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو عنوان کرد.

به گزارش بیدار بورس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رسول علی محمدی، کارشناس بازار سرمایه درباره اهمیت اوراق سلف خودرو می‌گوید: قرارداد سلف موازی همانند قرارداد سلف است، با این تفاوت که خریدار می‌تواند قبل از تاریخ سررسید، قرارداد را به شخص دیگر انتقال دهد.

به گفته علی محمدی؛ سلف موازی قراردادی است که بر اساس آن مقدار معینی از کالا بر اساس مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش می‌رسد. وجه مذکور باید نقدی در مهلت تسویه و طبق مشخصات قرارداد، پرداخت و کالا در سررسید تحویل شود.

وی می‌گوید: اوراق سلف موازی را تولیدکنندگان یک کالای مشخصی صادر می‌کنند و سود آن نیز بسته به قیمت آن محصول در آینده است، البته که یک کف و سقف سودی دارد.

محمدی گفت: در خصوص اوراق سلف در صنعت خودرو باید گفت با توجه به نیاز نقدینگی که در این صنعت احساس می‌شود این اوراق برای این صنعت به عنوان یک ابزار تامین مالی مناسب محسوب می‌شود. اولین مجوز برای این اوراق را گروه بهمن اخذ کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در رابطه با مزیت اوراق سلف خودرو می‌توان این گونه مطرح کرد که این اوراق می‌تواند مشکل خودرو ساز را از جهت تامین مالی را حل کند و در این صورت توانایی خرید قطعه از قطعه ساز برای خودرو ساز فراهم می‌شود و دیگر خودروساز بهانه‌ای برای عدم تحویل خودرو در زمان مقرر نخواهد داشت علاوه بر این تکمیل طرح‌های توسعه‌ای خودروسازان، مشارکت خریداران در سود حاصل از تولید و رشد جذابیت سرمایه گذاری در صنعت خودرو از جمله دیگر مزیت های آن است.

کد خبر 23910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =