پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳

بانک جهانی با اعلام اینکه ۱۵ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۳ رشد اقتصادی کمتری نسبت به سال قبل خواهند داشت رشد اقتصادی ایران برای این سال را ۲ درصد پیش‌بینی کرد.

به گزارش بیدار بورس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشد ۳ درصدی را برای اقتصاد این منطقه در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده است.

در حالی که متوسط رشد اقتصادی ۱۸ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ به ۵.۸ درصد رسیده بود بانک جهانی پیش‌بینی کرده است این رقم در سال ۲۰۲۳ به حدود نصف برسد.

کشورهای نفتی منطقه وضعیت بدتری از این نظر خواهند داشت و انتظار می‌رود متوسط رشد اقتصادی کشورهای نفتی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۳ با افت ۵۵ درصدی مواجه شده و به ۲.۸ درصد برسد. متوسط رشد اقتصادی این کشورها در سال قبل ۶.۱ درصد اعلام شده بود.

بانک جهانی انتظار دارد از ۱۸ کشور منطقه ۱۵ کشور با کاهش رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن مواجه شوند.

عربستان و کویت شدیدترین افت رشد اقتصادی را در سال جاری میلادی تجربه خواهند کرد. رشد اقتصادی عربستان و کویت در این سال به یک‌سوم کاهش خواهد یافت. عربستان که در سال ۲۰۲۲ با رشد ۸.۷ درصدی اقتصاد خود مواجه شده بود در سال جاری رشد اقتصادی بهتر از ۲.۹ درصد را تجربه نخواهد کرد. همچنین رشد اقتصادی کویت از ۷.۹ درصد در سال قبل به ۲.۶ درصد در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید.

قطر، امارات، بحرین، عمان، عراق، الجزایر، مصر، تونس، اردن، مراکش، جیبوتی، فلسطین و ایران سایر کشورهای منطقه هستند که بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی رشد اقتصادی کمتری در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن خواهند داشت.

** ایران جزو کشورهای با کمترین کاهش رشد اقتصادی

در عین حال ایران جزو کشورهایی است که کمترین افت را در رشد اقتصادی خود طی سال ۲۰۲۳ تجربه خواهد کرد. بانک جهانی پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی ایران در این سال به ۲ درصد برسد. ایران در سال قبل از آن رشد ۲.۷ درصدی را در اقتصاد خود تجربه کرده است.

سه کشور مراکش، جیبوتی و لبنان تنها کشورهای منطقه هستند که رشد اقتصادی بیشتری در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن خواهند داشت.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی قطر از ۴.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید. رشد اقتصادی عراق نیز از ۷.۹ درصد به ۲.۸ درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی امارات نیز که در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶.۶ درصد اعلام شده بود در سال جاری به ۳.۶ درصد کاهش خواهد یافت.

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۲۳ را معادل ۳.۱ درصد تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی کرده است. تراز حساب‌های جاری ایران در سال قبل معادل ۳.۸ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد شده بود.

بر اساس این گزارش تراز مالی ایران نیز از معادل منفی ۲.۳ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ به معادل منفی ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی در سال جاری میلادی خواهد رسید.

کد خبر 28568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =