واردات گاز از ترکمنستان؛ گام نخست در راستای تبدیل ایران به هاب گازی منطقه

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: تعاملات بیشتر با کشورهای منطقه در حوزه گاز می‌تواند در تقویت جایگاه ما در تجارت گازی منطقه مؤثر باشد و ما را به هدفمان مبنی‌ بر تبدیل شدن به هاب گازی منطقه نزدیک کند.

به گزارش بیدار بورس، صادرات گاز به دیگر کشورها نوعی وابستگی متقابل به وجود می‌آورد. هرقدر حجم واردات گاز از ترکمنستان و صادرات آن بیشتر باشد، درهم‌تنیدگی بین کشورها افزایش و روابط ما با کشورهای منطقه بهبود می‌یابد و نقش بیشتری در تجارت گازی منطقه برعهده می‌گیریم.

در زمستان با مشکل افت فشار در مناطق شمال شرق کشور روبه‌رو هستیم؛ زیرا منابع گازی‌مان در جنوب است و در ابتدای مسیر فشار بیشتری داریم. برای حل این مشکل، هر چقدر بتوانیم گاز لازم برای مناطق شمال کشور را از مبادی نزدیک‌تر تأمین کنیم، به نفع ماست.

موضوع دیگر بحث ترانزیت است. وقتی گاز را از مبادی نزدیک برای شمال کشور تأمین کنیم، لازم نیست آن را از مناطق جنوبی به شمال کشور با کمپرسور بفرستیم؛ در نتیجه در هزینه‌های ترانزیت هم صرفه‌جویی می‌کنیم و از این بابت سود می‌بریم. با توجه به اینکه گاز دارای ارزش حرارتی بالایی است و میزان درخواست برای این ماده در جهان رو به افزایش است، هرچقدر بتوانیم در مبادلات گازی منطقه سهمی برعهده بگیریم، به نفع ماست.

وقتی واردات گاز از ترکمنستان قطع شد، متحمل زیان فراوانی شدیم؛ همین موضوع نشان‌دهنده اهمیت واردات گاز از این کشور است. بستری که برای انعقاد قرارداد واردات از ترکمنستان فراهم شده است، قطعاً برای کشور سودمند خواهد بود.

ما هدفی را مبنی‌بر تبدیل شدن به هاب گازی منطقه دنبال می‌کنیم و در تلاش هستیم به تقویت جایگاه خود در تجارت گازی منطقه بپردازیم. تعامل با کشورهای منطقه از جمله ترکمنستان می‌تواند ما را به این هدف نزدیک کند.

در ادامه، نظرات رضا پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، را در خصوص مزیت‌های انعقاد قرارداد واردات گاز از ترکمنستان می‌خوانید.

پدیدار با اشاره به این موضوع که تعاملات بین‌المللی در حوزه انرژی، امری بدیهی است، تصریح کرد: از طریق چنین قراردادهایی می‌توانیم از فرصت‌های خود استفاده کنیم و به گسترش تعاملات با کشورهای منطقه در حوزه انرژی بپردازیم. انعقاد قرارداد با ترکمنستان برای واردات گاز در راستای استفاده از فرصت‌های ماست.

وی ادامه داد: در کوتاه‌مدت می‌توانیم به استفاده از گاز وارداتی در راستای رفع ناترازی کشور بپردازیم و از قطع گاز صنایع در زمان اوج مصرف جلوگیری کنیم؛ به این ترتیب، از مشکلاتی که در این حوزه داریم کم می‌کنیم.

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: استفاده مهم‌تر گاز وارداتی برای ما این است که از آن در راستای تقویت جایگاه خود در تجارت گازی منطقه بهره ببریم؛ این موضوع می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و حتی مشکل ناترازی را هم حل کند.

وی ادامه داد: واردات گاز از ترکمنستان در قالب یک همکاری مشترک بین تهران و عشق‌آباد صورت می‌گیرد و این طور تعاملات در محیط بین‌الملل امری متداول است. کشورها بر اساس اولویت‌هایشان به سمت همکاری با یکدیگر سوق داده می‌شوند.

پدیدار گفت: ترکمنستان یک ظرفیت اضافی در زمینه گاز دارد و ما هم در مقاطعی کمبود داریم. می‌توانیم با استفاده از گاز ترکمنستان به رفع نیازهای داخلی خود بپردازیم. از طرف دیگر، در مقاطعی که مازاد داریم می‌توانیم به کشورهای دیگر مانند عراق و ترکیه صادرات داشته باشیم. به این ترتیب، یک نوع همکاری بین‌المللی در زمینه فروش گاز بین کشورها شکل می‌گیرد.

وی افزود: تقویت فشار گاز در شمال شرق کشور، تأمین گاز از مبادی نزدیک برای مناطق شمالی و تأمین گاز لازم برای صنایع در زمان اوج مصرف، از جمله مزیت‌های واردات گاز از ترکمنستان است.

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: از آنجایی که بیشتر منابع گازی کشور در جنوب هستند، تأمین گاز لازم برای مناطق شمال شرق کشور، از مبادی نزدیک مانند ترکمنستان مزیت محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه می‌توانیم گاز را در جنوب، به کشورهای دیگر بفروشیم.

وی ادامه داد: تعاملات بیشتر با کشورهای منطقه در حوزه گاز می‌تواند در تقویت جایگاه ما در تجارت گازی منطقه مؤثر باشد و ما را به هدفمان مبنی‌بر تبدیل شدن به هاب گازی منطقه نزدیک کند.

پدیدار خاطرنشان کرد: نمی‌توانم به صورت دقیق بگویم قراداد گازی با ترکمنستان چقدر به ما در رسیدن به این هدف کمک می‌کند، اما قطعاً اثرگذار است. مراودات منطقه‌ای، قدرت اقتصادی به ارمغان می‌آورد و منافع کشورها را تأمین می‌کند.

کد خبر 30665

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =