درآمدهای نفت و گاز روسیه یک پنجم کم شد

درآمدهای نفت و گاز روسیه به دنبال رشد یارانه‌ها برای پالایشگاه‌های نفت و کاهش مالیات مبتنی بر سود، در اوت ۲۱ درصد نسبت به ژوئیه کاهش یافت و به ۶۴۲.۷ میلیارد روبل (۶.۶ میلیارد دلار) رسید.

به گزارش بیداربورس، آمار وزارت دارایی روسیه نشان داد که درآمدهای نفت و گاز روسیه در اوت نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲، کاهش ۴.۳ درصدی داشت. درآمدهای نفت و گاز این کشور در ژوئیه به ۸۱۱.۳ میلیارد روبل رسیده بود.

این درآمدها در فاصله ژانویه تا اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳۸.۱ درصد کاهش یافت و به ۴.۸۳۶ تریلیون روبل رسید زیرا درآمدهای مالیاتی به دلیل قیمت‌های پایین‌تر و حجم فروش کمتر، کاهش یافت.

درآمدهای انرژی روسیه از تحریم‌های غربی شامل مکانیزم سقف قیمت برای فروش نفت روسیه از طریق دریا و تعطیلی خط لوله گازی نورد استریم به اروپا، تحت تاثیر قرار گرفته است. بازرسان هنوز کشف نکرده اند چه کسی مسئول انفجارهایی بود که در سپتامبر سال ۲۰۲۲ در خطوط لوله نورد استریم روی داد.

کاهش چشمگیر درآمدها در اوت، به دلیل افت شدید مالیات مبتنی بر سود بود که هر سه ماه پرداخت می‌شود. پرداخت یارانه به پالایشگاه‌ها تحت مکانیزم دامپینگ هم در اوت به ۱۸۵.۹ میلیارد روبل در مقایسه با ۱۱۰.۴ میلیارد روبل در ژوئیه، افزایش پیدا کرد. همزمان، درآمدهای حاصل از مالیات بر استخراج مواد معدنی در اوت، به ۸۷۴.۹ میلیارد روبل در مقایسه با ۶۷۳ میلیارد روبل در ژوئیه، افزایش پیدا کرد.

وزارت دارایی روسیه، کاهش درآمدهای نفت و گاز به میزان ۲۳ درصد در سال میلادی جاری، به ۸.۹۴ تریلیون روبل را پیش بینی کرده است. کسری بودجه حدود سه تریلیون روبل معادل دو درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.

کسری بودجه روسیه در هفت ماه نخست سال میلادی جاری به ۲.۸۲ تریلیون روبل (۲۹.۳ میلیارد دلار) معادل ۱.۸ درصد تولید ناخالص داخلی رسید.

بر اساس گزارش رویترز، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه مکررا اعلام کرده است که روسیه همچنان هدف کسری بودجه معادل دو درصد تولید ناخالص داخلی را حفظ کرده است اما در ژوئیه اذعان کرد که کسری معادل ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی، ممکن است.

کد خبر 33761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =