افزایش ۱۲۰ هزار بشکه‌ای تولید اوپک پلاس

تولید نفت خام اوپک پلاس در ماه آگوست ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۴۰.۵۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش بیداربورس، تولید نفت خام اوپک پلاس در ماه آگوست ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. تولید اوپک پلاس در ماه آگوست به طور متوسط به ۴۰.۵۲ میلیون بشکه در روز رسیده است و ۱۳ کشور عضو اوپک ۱۹۰ هزار بشکه در ماه افزایش تولید داشته‌اند.
بر اساس گزارش نفت ما، تولید کشورهای تولیدکننده غیراوپکی ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
با توجه به کاهش تولید یک میلیون بشکه‌ای عربستان از ماه جولای، تولید گروه اوپک پلاس حتی با وجود این افزایش هم بسیار پایین‌تر از سطحی است که در اوایل تابستان ثبت کرده است.
بر اساس بررسی پلاتس، تولید نفت خام عربستان در ماه آگوست روزانه ۸.۵ میلیون بشکه در روز بوده که ۱۰۰ هزار بشکه در روز از ماه پیش کمتر است و کمترین میزان از ماه می ۲۰۲۱ به شمار می‌رود.
روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده غیراوپکی این گروه، میزان تولید را ۲۰ هزار بشکه در روز در ماه آگوست کاهش داده و به ۹.۴ میلیون بشکه در روز رسانده است.
روسیه در ماه جولای متعهد شده بود روزانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز از میزان تولید کم کند اما تصریح کرد که این رقم به صادرات مربوط است و نه تولید.  این کشور از آن زمان اعلام کرده است که میزان صادرات خود را از ماه سپتامبر ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.
کاهش تولید عربستان جدا از کاهش تولید اوپک پلاس از ماه می، تاحد زیادی افزایش اخیر قیمت نفت به بالاترین رقم ۱۰ سال گذشته را به دنبال داشته است.
عربستان و روسیه در ۵ سپتامبر اعلام کردند، کاهش تولید و عرضه نفت خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید خواهند کرد؛ این اقدام بنا بر اعلام تحلیلگران، کسری عرضه ۱.۸ میلیون بشکه‌ای در نیمه دوم سال را به دنبال خواهد داشت.
تولید ۲.۹۵ میلیون بشکه در روز ایران در این ماه، بالاترین میزان از نوامبر ۲۰۱۸ به شمار می‌رود و صادرات به چین همچنان قوی است. ایران از توافق کاهش تولید اوپک پلاس معاف است.
با افزایش مصرف داخلی، تولید در عراق نیز ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است این درحالی است که تولید نیجریه ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
در میان کشورهای غیر اوپکی، قزاقستان به علت تعمیرات در میادین ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است؛ درحالی تولید سایر هم‌پیمانان ثابت مانده است.
بر اساس این بررسی، اوپک پلاس در مجموع به میزان چشمگیری کمتر از سهمیه خود تولید دارد و  مجموع کاهش تولید در ماه آگوست ۱.۱ میلیون بشکه در روز بوده است.
کشورهای عضو اوپک که در کاهش تولید شرکت دارند، در ماه آگوست ۶۸۷ هزار بشکه در روز کمتر از مجموع سهمیه خود تولید داشته‌اند چراکه بسیاری از اعضای کشورهای آفریقایی چندین ماه است که برای رسیدن به هدف تولید با چالش مواجه‌اند.
بر اساس توافق این گروه در ماه ژوئن، بسیاری از کشورهایی که تولیدشان کم است تا نوامبر مهلت دارند که تولید خود را افزایش دهند یا با خطر کاهش دائمی سهمیه‌هایشان مواجه می‌شوند.
در کنار ایران، لیبی و ونزوئلا نیز از سهمیه‌های کاهش تولید معاف هستند.
مقامات اوپک گفته‌اند، میزان تولید ماهانه خود را بررسی خواهند کرد و آن را مطابق شرایط بازار تنظیم می‌کنند.
نشست بعدی کمیته مشترک نظارتی وزرای اوپک پلاس که بر این توافق نظارت می‌کند در ۴ اکتبر برگزار خواهد شد.
قرار نیست ۲۳ کشور اوپک پلاس تا ۲۶ نوامبر جلسه‌ای داشته باشند. بر اساس این توافق، گروه درخواست برگزاری  جلسات فوق‌العاده داشته باشد که در گذشته نیز این کار را انجام داده است.

منبع: بیدار بورس
کد خبر 33909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =