۱۲ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
چشم‌انداز مثبت در بورس

بازار سهام در هفته دوم امسال یک رویه اتفاق افتاده در ۶ ماه پایانی سال گذشته را کنار گذاشت. روزهای دوشنبه با انجام معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ارزش کل معاملات در این روز بیشتر از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان می‌شد، اما در هفته گذشته این معاملات انجام نشد.

به گزارش بیداربورس به نقل از فارس، بازار سهام در هفته دوم فروردین سال ۱۴۰۱ در حالی به کار خود پایان داد که کلیه شاخص‌های عملکردی بورس بازدهی مثبت به ثبت رساندند که این مساله می‌تواند امیدواری فراوانی را برای سهامداران در روزهای آینده به همراه داشته باشد.

بررسی روند شاخص‌ها نشان می‌دهد، در هفته دوم فروردین شاخص کل بورس وارد کانال جدید ۱.۴ میلیون واحد شد و در ادامه به سمت نیمه دوم همین کانال حرکت کرد، اما نتوانست وارد آن شود. البته با وجود سیگنال‌های دوگانه از بازارهای بین المللی و قیمت ارز، بازار سهام مسیر نسبتا روبه جلو و آرامی را در اولین هفته کاری خود در سال جاری طی کردند.

در این هفته باز هم تقابل میان سهم‌های کوچک و بزرگ بازار سرمایه وجود داشت و سهم های کوچ همچنان متقاضی بیشتری از سوی سهامداران حقیقی دارند. البته سهم های شاخص ساز نیز با حمایت جدی حقوقی ها مواجه شده‌اند که این مساله می‌تواند نوید روزهای بهتر برای بورس در سال ۱۴۰۱ را بدهد.

شاخص ها در ابتدای هفته تا روز سه شنبه مسیر روبه جلو را ثبت کردند؛ اما شاخص کل بورس در روز سه شنبه با چالش مواجه شد. البته سایر شاخص ها در بورس و فرابورس در همین روز مسیر افزایشی را به ثبت رساندند. عدد شاخص کل فرابورس در روز یکشنبه به دلیل اختلالات پیش آمده در سامانه معاملاتی به ثبت نرسید.

رشد ۴.۷ درصدی شاخص کل

شاخص کل بورس در هفته دوم فروردین ۱۴۰۱ بازدهی ۴.۷ درصدی داشت و توانست رشد ۶۴ هزار و ۸۵۶ واحدی را تجربه کند. این شاخص در روز شنبه با افزایش ۲۳ هزار و ۶۰۹ واحدی و در روز یکشنبه با رشد ۱۲ هزار و ۷۵۸ واحدی روبرو شد.

شاخص کل بورس در روز دوشنبه توانست به ۱۵ هزار و ۳۴ واحد رشد کند؛ اما در روز سه شنبه شاخص کل افت چهار هزار و ۴۰۲ واحدی را تجربه کرد و شاخص کل در آخرین روز کاری هفته نیز با افزایش ۱۷ هزار و ۸۵۷ واحدی توانست به عدد یک میلیون و ۴۳۲ هزار و ۱۰۶ واحد رسید.

پیشی گرفتن شاخص کل هموزن از شاخص کل

شاخص کل هموزن در روز شنبه با رشد دو هزار و ۲۷۷ واحدی و در روز یکشنبه با افزایش سه هزار و ۳۲ واحد و روز دوشنبه با رشد ۶ هزار و ۸۶۲ واحدی روبرو شد. این شاخص در روز سه شنبه برخلاف شاخص کل با رشد دو هزار و ۴۸۷ واحدی و روز چهارشنبه نیز با افزایش دو هزار و ۹۷۷ واحدی مواجه شد.

شاخص کل هموزن در پایان هفته دوم فروردین ماه با رشد ۵.۰۶ درصدی توانست به عدد ۳۶۵ هزار و ۹۰۳ واحدی برسد. رشد این شاخص در این هفته ۱۷ هزار و ۶۳۵ واحد بوده است.

رشد ۴۳ درصدی معاملات خُرد در بازار سهام

بورس در هفته دوم فروردین ماه یک رویه اتفاق افتاده در ۶ ماه پایانی سال گذشته را کنار گذاشت. روزهای دوشنبه با انجام معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ارزش کل معاملات در این روز بیشتر از ۱۵۰ هزار  میلیارد تومان می‌شد، اما در هفته گذشته این معاملات انجام نشد تا روند معاملات در بازار سهام منطقی تر به نظر برسد.

میانگین ارزش کل معاملات در بازار سرمایه با افت ۸۵ درصدی به دلیل گفته شده مواجه شد و به عدد ۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان رسید. اما میانگین ارزش معاملات خرد در این هفته با رشد ۴۳ درصدی نسبت به هفته پایانی سال گذشته به عدد چهار هزار و ۱۲۹ میلیارد تومان رسید.

افزایش معاملات خرد به همراه ورود پول حقیقی به بورس می تواند نشان دهنده ترمیم اعتماد سهامداران حقیقی به بازار سرمایه باشد. در صورتی که این اعتماد به صورت کامل به بورس بازگردد می توان شاهد ورود پول بیشتر و رونق معاملات در بازار سرمایه بود.

کد خبر 15105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =