لیدر پالایشگاه‌ها درباره افزایش ۲۰ درصدی EPS پس از کسر مالیات توضیح داد

لیدر پالایشگاه‌ها با دریافت اطلاعات نهایی فروش و صادرات فرآورده از افزایش سود هر سهم پس از کسر مالیات از ۱۲۷۸ به ۱۵۳۲ ریال بدون در نظر گرفتن تعدیلات خبر داد.

به گزارش بیدار بورس، پالایشگاه بندرعباس با دریافت اطلاعات نهایی فروش و صادرات فرآورده از افزایش سود هر سهم پس از کسر مالیات از ۱۲۷۸ به ۱۵۳۲ ریال بدون در نظر گرفتن تعدیلات خبر داد.

براین اساس، محمدرضا صدری مدیر مالی و سرمایه گذاری "شبندر" درخصوص مفروضات صورت های مالی حسابرسی شده سال ۱۴۰۰ با توجه به دریافت اطلاعات نهایی فروش و صادرات فرآورده و تغییر با اهمیت سود خالص حسابرسی نشده، اعلام کرد: با توجه به تغییر جداول تسهیم فروش و محاسبات نهایی مابه تفاوت فروش فراورده، درآمد فروش فراورده در مجموع مبلغ ۵‌.۳ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

مبلغ کسر شده از فروش فرآورده‌های ویژه مربوط به مابه تفاوت وکیوم باتوم تهاتری است که در مقطع انتشار صورت های مالی حسابرسی نشده به دلیل تغییر آیین نامه اجرایی و عدم پذیرش اعلامیه ها از سوی شرکت ملی پالایش و پخش بصورت برآوردی به درآمد فروش وکیوم باتوم اضافه شد. لیکن با توجه به قبول اعلامیه های صادره و اجرای مفاد قانون بودجه به سرفصل بهای تمام شده منتقل و از هزینه های نفت خام مصرفی کسر شد.

- بر اساس بند ن تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به منظور حمایت از تولید، مالیات عملکرد شرکت های تولیدی در سال ۱۴۰۰ علاوه بر معافیت های موجود به میزان ۵ درصد کاهش می یابد. این موضوع با تایید سازمان مالیاتی در محاسبات فعلی لحاظ شده است. همچنین با توجه به تبصره ۷ ماده ۱۰۵ مالیات های مستقیم، میزان معافیت مالیاتی شرکت افزایش خواهد یافت اما با توجه به اینکه مبلغ نهایی معافیت تبصره فوق، متاثر از میزان مالیات نهایی قبل از اعمال معافیت تبصره ۷ خواهد بود در حال حاضر مبلغ دقیق آن قابل محاسبه نیست. در صورت تایید موارد مورد نظر شرکت، سود خالص هر سهم به میزان حداقل ۷۰ ریال افزایش خواهد یافت.

- موضوع تبصره نهایی ابلاغیه نحوه محاسبه قیمت خوراک و فراورده سال ۱۴۰۰ وزیر نفت و کسر مابه تفاوت درآمد صادراتی از نفت خام به رغم پیگیری‌های مکرر تاکنون به نتیجه نرسیده است. لذا بر اساس محاسبات شرکت در صورت تایید و اصلاح صورت حساب خوراک بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ ریال بر سود خالص هر سهم اثر مثبت خواهد داشت.

- سرک/کسری پایان سال های ۹۸ و ۹۹ همچنان از سوی شرکت و انجمن صنعت پالایش نفت در حال پیگیری است. در صورت برگشت کسری/سرک و اعمال آن در سال جاری، سود خالص هر سهم حدود ۱۰۰ ریال کاهش خواهد یافت.

- بدون در نظر گرفتن تعدیلات مورد انتظار شرکت در بند های ۲ تا ۴ و بر اساس محاسبات فعلی، سود هر سهم پس از کسر مالیات از مبلغ ۱۲۷۸ به ۱۵۳۲ ریال افزایش می یابد.

- گزارشات ارائه شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی تهیه شده است و با توجه به رویه سال های گذشته، امکان تغییر مقادیر و نرخ نفت خام و فرآورده های تولیدی و در نتیجه امکان تغییر سود و زیان وجود دارد.

کد خبر 18102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =