ارتقا عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با ورود «فراصندوق‌ها» به بورس

رضا درخشان‌فر از تاثیر مثبت «صندوق در صندوق‌ها» بر بازارسرمایه می‌گوید و معتقد است با صدور اولین مجوز پذیره‌نویسی و فعالیت «فراصندوق‌ها» توسط سازمان بورس، شاهد افزایش رقابت و کیفیت عملکرد مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس خواهیم بود.

به گزارش بیدار بورس، رضا درخشان‌فر، مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری ترنج، در تشریح سازوکار صندوق‌ در صندوق‌ها، گفت: صندوق در صندوق Fund Of Funds (FOF) یا فراصندوق‌ها همان‌طور که از نام آن مشخص است نوعی صندوق است که در سایر صندوق‌های بازار سرمایه‌گذاری می‌کند، به عبارتی پرتفوی صندوق در صندوق به جای سهام و اوراق از واحدهای سرمایه‌گذاری سایر صندوق‌ها تشکیل می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین ویژگی‌های صندوق در صندوق‌ها Fund Of Funds (FOF) این است که تنوع چینش دارایی و قدرت مانور مدیران سرمایه‌گذاری صندوق در این ابزار بسیار بالا است، بدین معنی که پرتفوی این صندوق‌ها بسته به شرایط بازار از صندوق‌های سهامی، مختلط، درآمدثابت، جسورانه و کالایی تشکیل می‌شود که این مهمترین تفاوت فراصندوق با صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

درخشان‌فر با اشاره به اینکه متنوع‌سازی دارایی‌ها یکی از اصول سرمایه‌گذاری است، افزود: صندوق‌های سهامی، مختلط و کالایی از منظر تخصیص دارایی از تنوع محدودی برخوردارند، مثلا صندوق‌های سهامی در هر شرایطی باید حداقل ۷۰ درصد از پرتفوی خود را بر روی سهام سرمایه‌گذاری کنند، صندوق‌های کالایی، درآمدثابت و... نیز به همین منوال دارای نصاب نسبتا سختگیرانه‌ای بر روی تخصیص دارایی هستند. اما صندوق در صندوق‌ها این امکان را دارند که بسته به شراط بازار پرتفوی خود را از میان صندوق‌های متنوع بازار چینش کنند، این امکان، ایجاد تنوع در سبد فراصندوق را تا حد زیادی بالا می‌برد و ریسک را برای سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به تاثیر مثبت صندوق در صندوق بر عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه، گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های فراصندوق‌ها تاثیر بر بهبود عملکرد سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است چراکه فراصندوق‌ها با منابعی که در اختیار دارند به دنبال ارزیابی حرفه‌ای و دستچین کردن بهترین صندوق‌های بازار هستند؛ این امکان محرکی است برای رقابت صندوق‌ها به منظور جلب سرمایه‌گذاری مدیران فراصندوق؛ چرا که مدیران صندوق‌ها آگاهند که فراصندوق‌ها بطور دائم در حال رصد و بررسی عملکرد ایشان است.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین با اشاره به مزیت‌ دیگر فراصندوق‌ها در استفاده از برخی فرصت‌های کوتاه مدت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله، به شرایطی اشاره نمود که برخی صندوق‌های قابل معامله بعضاً در قیمت‌های پایین‌تر و یا بالاتر از ارزش خالص دارایی خود معامله می‌شوند. چنین موقعیت‌هایی توسط مدیران فراصندوق رصد می‌شود و می‌توان بر اساس آن از موقعیت‌های کوتاه مدت جذابی برای پرتفوی فراصندوق استفاده کرد.

درخشان‌فر در پایان تاکید کرد: وضعیت کیفی و کمی بازارسرمایه و وجود تنوع بی‌سابقه در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری موجود بازار، موقعیت مناسبی را برای ظهور و فعالیت موفق فراصندوق‌ها ایجاد می‌نماید که قطعاً برای قشر بزرگی از سرمایه‌گذاران علاقه مند به ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم جذاب خواهد بود.

منبع: سنا
کد خبر 24183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =