بورس به صخره خورد؟

ورود شاخص کل بورس به کانال ۲ میلیون واحد اتفاق خوبی بود، اما با این حال باعث افزایش عرضه ها در کل بازار شد.

به گزارش بیداربورس، بورس تهران دیروز شاهد اتفاقی خوشحال کننده بود. شاخص کل بورسپس از حدود دو سال و نیم دوباره به کانال ۲ میلیون واحد بازگشت. اما این به معنای رسیدن به سقف تاریخی شاخص بود و همان طور که انتظار می رفت، عرضه ها هم در بازار افزایش یافت.

چند سال قبل که شاخص در حال رسیدن به سقف تاریخی سال ۹۲ بود، پس از رسیدن به این محدوده، با افزایش عرضه مواجه شد و مدتی افت کرد تا دوباره پتانسیل رشد پیدا کرد و این بار توانست سقف سال ۹۲ را با قدرت بشکند. حالا هم پیش بینی می شود شاخص باید کمی افت کند یا در بهترین حالت درجا بزند، و پس از آن دوباره به سقف تاریخی خود حمله کند.

رفتار دیروز معامله گران بورسی نشان می دهد بازار تمایل به منفی شدن دارد. افزایش عرضه ها به حدی بود که حتی سهمی مانند ملی مس که در آستانه قیمتی معامله می شد و ۷ درصد رشد کرده بود، تمام رشد خود را پس گرفت و حتی برای دقایقی در محدوده منفی معامله شد.

*بازار منفی می شود، اما نه برای طولانی مدت

البته بازار فرصت کافی برای این پیدا نکرد که قیمت پایانی سهم ها نیز وارد محدوده منفی شود و بنابراین بسیاری از سهم در شرایطی به پایان بازار رسیدند که قیمت پایانی آن ها چند درصد بالاتر از آخرین قیمت بود.

اما به هر حال امروز این فرصت در اختیار معامله گران قرار می گیرد تا عدم افت قیمت دیروز را جبران کنند. چنانچه امروز بسیاری از نمادها با صف فروش بازگشایی شوند نباید تعجب کرد چراکه بازار فعلا به فاز احتیاط وارد شده و طبیعی است که شاخص ها هم چند روزی افت کنند.

البته احتمال منفی ماندن بازار برای مدت طولانی، بسیار کم است. بعید است که بازار فعلا وارد یک فاز نزولی طولانی مدت شود و احتمال اول این است که پس از مدتی افت، دوباره شاخص ها جهت صعودی بگیرند و رشد کنند.

*یادآوری روزهای تلخ سال ۹۹

اتفاق بدی که روز گذشته در بازار رخ داد این بود که هسته معاملات فرابورس به مشکل خورد. در حالی که حدود یک ماه قبل مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس وعده داده بود که در اوج گیری های بعدی بازار اختلالی در هسته معاملات نخواهیم داشت اما دیروز این اتفاق رخ داد و معاملات فرابورس را با چند ساعت تاخیر مواجه کرد.

این رویداد، یادآور روزهای تلخ سال ۹۹ است که همزمان با سقوط بورس، هسته معاملات هم به مشکل می خورد. چنین اتفاقی درصورتی که تکرار شود می تواند بار منفی برای بازار ایجاد کند.

اما فعلا و برای معاملات امروز، پیش بینی می شود شاخص ها افت داشته باشند که ممکن است این افت، سنگین باشد.

منبع: اقتصاد نیوز
کد خبر 28186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =