۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۵
پیش بینی بورس فردا ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

بورس امروز با وجود شروع قدرتمندی که در ابتدا داشت با فشار عرضه‌ها مواجه شد. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

به گزارش بیداربورس به نقل از فردای اقتصاد بورس امروز اگرچه کار خود را با قدرت نسبتا بالای تقاضا شروع کرد اما به مرور این روند رو به افول رفت و در نهایت بخشی از صعود روزانه نماگرهای تالار شیشه‌ای پس گرفته شد. یکی از نکات جالب توجه بازار امروز اما برتری شاخص کل نسبت به هم‌وزن پس از مدت‌ها بود که نشان داد بار دیگر تقاضا برای سهام بزرگ افزایش یافته است. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری کار خود را با یک افزایش ۱.۸۲ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۳۶۸ میلیون واحدی قرار گرفت و در سمت دیگر شاهد ثبت بازدهی مثبت ۱.۶۹ درصدی برای شاخص هم‌وزن بودیم. آنگونه که آمارها نشان می‌دهند در جریان دادوستدهای امروز بازار سهام، ۶۰ درصد از سهام در محدوده سبز تابلو دادوستد شدند و شاهد تشکیل صف خرید برای ۲۸ درصد از نمادهای معامله شده بودیم. ارزش معاملات خرد برای نخستین بار در سال جاری از ۲۰ همت فراتر رفت و با رسیدن به رقم ۲۰ هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان رسید که بیشترین مقدار از ۱۷ آذر ۹۹ بود. حقیقی‌ها نیز روز سه‌شنبه خالص خرید یک هزار و ۱۳۵ میلیارد تومانی را رقم زدند. به این ترتیب از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۰ همت پول از سوی سهامداران خرد جذب معاملات سهام شده است.

روند رو به رشد و بدون توقف بورس تهران از ابتدای سال جاری ادامه دارد و امروز نیز با وجود کاهش قدرت تقاضا، نماگرهای تالار شیشه‌ای در نهایت رنگی سبز به خود گرفتند. هرچند که بخشی از عرضه‌های بازار امروز می‌تواند به دلیل شناسایی سود از سمت سهامداران کوتاه مدتی و چرخش پول بین صنایع باشد اما همانطور که در گزارش روزهای قبل‌تر نیز بارها اشاره شده بود، به نظر می‌رسد که به مرور مسیر صنایع و سهام در این رالی صعودی از یکدیگر جدا خواهد شد اگرچه در این میان همچنان برخی ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک نقش بازی خواهند کرد و خبرها نیز می‌تواند بر مسیر روزانه بازار اثرگذار باشد. در ادامه با بررسی شرایط موجود به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

**ردپای تلاطم‌های سیاستگذاری اقتصادی

اتفاقات اخیر گروه خودرویی در رابطه با افزایش نرخ محصولات خودروسازان، فارغ از هر نتیجه‌ای که داشت، یک پیام روشن را بار دیگر به اهالی بازار سرمایه مخابره کرد و آن نیز تلاطم و نبود یک مسیر مشخص در سیاستگذاری اقتصادی کشور بود به طوری که هیچگونه هماهنگی و خط فکری یکسانی بین نهادهای تصمیم‌گیرنده دیده نشد. این اتفاق که طی سالیان گذشته بارها شاهد آن بوده‌ایم به دفعات موجب ضربه زدن به بورس تهران شد و طی سه سال گذشته نیز روندهای نزولی شدیدی را نتیجه داد. اگرچه اکنون به دلیل روند مثبتی که بازار سهام دارد، انتظار نمی‌رود دیگر چنین فشار عرضه‌ای تکرار شود اما می‌توان فعلا یکی از تهدیدها برای کاهش سرعت صعود بورس باشد. البته در این میان همچنان مسائل دیگری نیز همچون ابهام در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و صنایع، ارز ۲۸۵۰۰ و آینده آن و... وجود دارد که می‌تواند فعلا به افزایش احتیاط در معاملات فعالان بورس تهران دامن بزند.

اگرچه طی روزهای گذشته بار دیگر شاهد افزایش نرخ دلار محصولات بورس کالا بوده‌ایم و بعضا به بالای ۴۰ هزار تومان نیز افزایش یافته‌اند و حتی بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که سیاست‌های کنترلی و دستوری دوام زیادی نخواهند داشت. از این رو و با توجه به افزایش اندک نرخ دلار در بازار آزاد و عدم انتظار برای کاهش چشمگیر آن، گروه‌های بزرگ از جمله فلزات اساسی و پتروشیمی توانستند معاملات بهتری را نسبت به روزهای قبل تجربه کنند.

**شناسایی سود پس از رشد ۲۰ درصدی

فارغ از رشدی که بورس تهران از ابتدای اسفند ماه سال گذشته آغاز کرد، بازدهی شاخص کل بورس از شروع سال جدید تا انتهای روز جاری بیش از ۲۰ درصد بود و در شاخص هم‌وزن رشد بیشری را نیز شاهد بودیم. کسب سودهای قابل توجه در بسیاری از سهام موجب می‌شود که بسیاری از سهامداران کوتاه مدتی اکنون به فکر شناسایی سود باشند و حتی سرمایه خود را بین گروه‌های مختلف به چرخش درآورند. این موضوع نیز خود یکی از دلایل افزایش عرضه‌ها در بازار امروز بوده و می‌تواند در بورس فردا نیز تاثیرگذار باشد و پس از یک توقف کوتاه مدت، ورود پول تازه نفس به برخی صنایع منجر به از سر گیری روند صعودی بازار شود. البته در این میان تعطیلی‌های اخیر و نزدیکی به پایان هفته نیز اثرگذار بوده است.

**نگاهی به روندهای روزانه

اگر به روند شاخص‌های اصلی بازار از جمله شاخص کل و هم‌وزن و همچنین تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش نگاهی بیاندازیم، پیداست که پس از تقاضای قدرتمند ابتدایی بازار، فشار عرضه‌ها موجب عقب‌گرد قیمت‌ها شد و این روند تا انتهای بازار ادامه داشت. بنابراین می‌توان انتظار داشت که بورس فردا نیز در ابتدا با برتری فروشندگان کار خود را آغاز کند و به مرور با دست به کار شدن خریداران بخشی از این عرضه‌ها پوشش داده شود.

پیش بینی بورس فردا ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

 روند روزانه شاخص کل بورس و هم‌وزن

پیش بینی بورس فردا ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

 روند روزانه تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش

کد خبر 29028

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =