معامله سکه بدون ثبت در سامانه جامع تجارت تخلف محسوب می‌شود

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: عدم ثبت مبادلات سکه در سامانه جامع تجارت تخلف محسوب خواهد شد و افراد خاطی تحت پیگردهای قانونی قرار خواهند گرفت.

به گزارش بیداربورس، نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران  پیرامون ثبت معاملات سکه در سامانه جامع تجارت، گفت: طبق آخرین آمار افرادی که در حوزه سکه برای ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به صورت حضوری آموزش‌دیده‌اند تعدادشان به 700 نفر می‌رسد. همچنین در سطح کشور فقط اتحادیه تهران است که به‌صورت جدی پیگیر آموزش‌ اعضای صنفی خود است.

وی افزود: طبق مصوبات قانونی، تا بیست و چهارم مهرماه سال گذشته برای اتحادیه طلا و جواهر تهران مهلت تعیین شد تا آموزش اعضای خود در زمینه همکاری با سامانه جامع تجارت را کامل کند؛ اما به دلیل عدم آمادگی برخی از همکاران برگزاری این کلاس‌ها با 2 ماه تأخیر اجرایی شد. بعد از گذشت 2 ماه یعنی از زمستان سال گذشته آموزش‌ها به‌صورت جدی و منسجم برای همکاران فعال در بازار سکه آغاز شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: همکاران ما در طی این مدت آموزش لازم برای فعالیت در سامانه جامع تجارت را دریافت کرده و توضیحات لازم از طریق کارشناسان وزارت صمت به آن‌ها منتقل شد؛ بعد از ایام نوروز نیز برای افرادی که به هر دلیلی نتوانستند جهت دریافت این آموزش‌ها به اتحادیه مراجعه کنند، کلاس فوق‌العاده برگزار شد.

بذرافشان ادامه داد: قرار است بعد از ماه مبارک رمضان در اتاق اصناف ایران به‌صورت وسیع‌تر همکاران ما در بخش طلای آب شده و بنکداری نیز آموزش ببینند. همچنین برنامه‌ریزی‌شده تا به‌صورت فشرده‌تر اطلاع‌رسانی و آموزش در این سامانه به افراد صنف داده شود تا شروع ثبت مبادلات در سامانه هرچه سریع‌تر انجام شود.

وی افزود: آمار تعداد کل اعضای صنف 3800 نفر در رسته‌های مختلف است که در رسته سکه فروشان تعدادشان 700 نفر است. 300 نفر نیز در رسته طلای آب شده فعالیت دارند که طبق برنامه‌ریزی رسته بعدی که باید آموزش ببینند، رسته طلای آب شده هستند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: کلاس‌های آموزشی باعث می‌شود که افراد صنف طلا و جواهر متوجه شوند روند ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت کار خیلی پیچیده‌ای نیست و مشکلات مالیاتی را برای آنان به همراه ندارد.

بذرافشان ادامه داد: برای شرکت اعضا در کلاس‌های آموزشی به‌صورت دعوت‌نامه رسمی، پیامک و تلفنی اطلاع‌رسانی شده است که تعدادی از همکاران در اتحادیه طلا و جواهر تهران از این کلاس‌ها استقبال کردند و عده‌ای هم به دلایل مختلف شرکت نکردند.

وی افزود: برای آموزش‌ها زمان تعیین شده است و ازآنجایی‌که مشکلاتی در صنف در چرخه تولید و توزیع وجود دارد باعث شده است که کلاس‌ها کمی زمان‌بر شوند ؛ اما تلاش ما بر این است تا با حداکثر امکانات و حداقل زمان، آموزش‌های رسته طلای آب شده فروشان را تا یک ماه آینده کامل انجام دهیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد: اگر مبادلات در سامانه جامع تجارت ثبت نشود، کالاهای مبادله شده در حکم خلاف ضوابط دستورالعمل تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گروه کالایی فلزات گران‏بها و گوهرسنگ‏ها محسوب خواهند شد و تحت پیگردهای قانونی قرار خواهند گرفت.

منبع: تسنیم
کد خبر 29041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =