اصلاح دیروز و امروز بورس در تایم استراحت؛ روند کلی شاخص صعودی است

کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار بعد از یک روند به شدت مثبت رو به بالا که رخ داده بود، انتظار می‌رفت که یک اصلاحی انجام دهد و یک جا استراحت کند و افرادی که در بسیاری از نمادها سود کردند، به فکر ورود به سهم‌های کمتر رشد یافته بروند.

به گزارش بیداربورس محمد خبری‌زاد کارشناس ارشد بازار سرمایه، اظهار کرد: بازار از ۴ ماه گذشته که یک عقب‌ماندگی شدید نسبت به بازارهای ارز، طلا و مسکن داشت، روند صعودی به خود گرفت که همچنان هم با توجه به ارزش ذاتی سهم‌ها، این دورنمای صعودی به چشم می‌خورد.

وی افزود: اگر گزارشات ماهانه و فصلی شرکت‌ها را دنبال کنیم، افزایش سودآوری شرکت‌ها را خواهیم دید و p به e فوروارد شرکت‌ها با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور، وضعیت جذابی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: تمامی تریدها و روندها چه مثبت و چه منفی، همیشه یک جهت و به صورت یکسان نیستند؛ یعنی نمی‌شود انتظار داشت در روندها صعودی همیشه کندل‌ها سبز باشند و روند بازار به صورت هر روز معاملاتی، روند مثبت باشد. این اتفاق در روندهای منفی هم پیش می‌آید یعنی روزهایی را داریم که بازار سبز و مثبت می‌شود. در روز معاملاتی گذشته هم بازار بعد از یک روند و ترند به شدت مثبت رو به بالا که رخ داده بود، انتظار می‌رفت که یک اصلاحی انجام دهد و یک جا استراحت کند و افرادی که در بسیاری از نمادها سود کرده بودند، به فکر سیو سود و ورود به سهم‌های کمتر رشد یافته در قیمت‌های پایین‌تر کنند.

خبری‌زاد افزود: این ذات بازار سرمایه در همه جای دنیاست. یعنی این موضوع در بازارهای مالی به شدت وجود دارد و یک سیکل تکراری ست حتی اگر به سال ۹۹ برگردیم، قبل از مرداد ۹۹، همه بازار را بازار فوق‌العاده صعودی تصور می‌کنند اما اگر معاملات آن زمان را ببینند، در همان روزهای به شدت مثبت، روزهایی را داشتیم که رکورد منفی شدن شاخص رو هم در آن روزها تجربه کردیم. یعنی در همان روندهای مثبت هم روزهای منفی بودند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد و دورنمای سوددهی شرکت‌ها که به شدت مثبت است، این روند مثبت بازار ادامه دار خواهد بود.

منبع: تسنیم
کد خبر 29481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =