کاهش نگران کننده ارزش معاملات بورس

بورس تهران در محدوده حمایتی معاملات خوبی ندارد. فعلا با اطمینان نمی توان گفت که بازار قرار است به سمت بالا برگردد.

به گزارش بیداربورس به نقل از اقتصادنیوز، از دید تحلیلگران تکنیکال بازار به نقاط خوبی رسیده و ممکن است از همین نقاط، به سمت بالا برگردد. اما فعلا نشانه های مثبتی از بازگشت بازار به سمت بالا مشاهده نمی شود.

دیروز بازار مثبت آغاز به کار کرد اما خیلی زود عرضه ها شدت گرفت و شاخص کل تمام رشدی که داشت را عقب نشینی کرد. حتی مقداری هم افت در شاخص کل ثبت شد که البته میزان زیادی نبود.

با این حال شاخص هم وزن کمی رشد داشت که این نشان می داد نمادهای کوچک بازار وضعیت بهتری داشته اند. با تمام این موارد، هنوز وضعیت معاملات طوری نشده که بتوان امیدوار بود بازار قرار است از همین جا به سمت بالا برگردد.

اگر حالت بدبینانه را در نظر بگیریم، شاخص کل از زمانی که سقوط سال ۹۹ را استارت زد تا به حال، در دوره های نزولی حدودا ۴ الی ۵ ماه افت می کند و پس از آن تغییر جهت می دهد.

چنانچه این بار هم قرار باشد بازار افتی ۵ ماهه را پشت سر بگذارد، تازه می توان گفت در حال نزدیک شدن به نیمه های این اصلاح هستیم و هنوز بیش از ۲.۵ ماه زمان باقی مانده تا بازار وارد روند معکوس شود.

*اصلاح بورس چند ماه طول می‌کشد؟

این البته فرضیه ای خام و بدون در نظر گرفتن شرایط روز بازار است. چنانچه بخواهیم شرایط روز بازار را در نظر بگیریم باید گفت که احتمال کمتر شدن دوره اصلاحی بازار بسیار زیاد است.

زمانی که بازار افت های ۴-۵ ماهه را ثبت می کرد، بورس در روند نزولی بود. در روندهای نزولی معمولا طول دوره اصلاح بیشتر از طول دوره رشد است. در روندهای صعودی هم وضعیت برعکس می شود و طول دوره رشد بیشتر از طول دوره اصلاح است.

حالا که بازار وارد یک فاز صعودی شده و سقف سال ۹۹ خود را شکسته، همچنان فرضیه ادامه روند صعودی برقرار است و بنابراین نباید انتظار داشت که این بار اصلاح بورس به ۵ ماه برسد.

*مجددا افت شاخص ها!

با وجود تمام این شرایط، در کوتاه مدت وضعیت متفاوت است و به نظر می رسد همچنان ادامه اصلاح را داشته باشیم. برای امروز هم پیش بینی می شود که بازار مجددا با افت شاخص ها مواجه شود که البته به دلیل رسیدن به محدوده حمایتی، بعید است افت شاخص ها خیلی عمیق باشد.

در حال حاضر مشکل اصلی بازار، کم شدن مجدد ارزش معاملات است که به عدد ۴۴۰۰ میلیارد تومان در معاملات روز شنبه رسیده است. برای بهتر شدن وضعیت، ارزش معاملات باید رشد داشته باشد.

البته بخشی از کم شدن ارزش معاملات به دلیل توقف برخی نمادها جهت برگزاری مجمع است. اما با توجه به اینکه مجمع بسیاری از شرکت های بزرگ از ۲۸ الی ۳۱ تیرماه برگزار می شود، متوقف شدن این نمادها شوک جدیدی به ارزش معاملات وارد خواهد کرد و حتی ممکن است ارزش معاملات تا حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان نیز کاهش داشته باشد.

کد خبر 31912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =