۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۰
انتظار سالی سبز در بازار سرمایه

کارشناس بازار سرمایه گفت: انتظار می‌رود در سال ١٤٠٣ با اصلاح نرخ بهره و رشد دلار نیما و کنترل تورم، شاخص کل از ۲.۲۰۰ واحد تا ۲.۵۰۰ واحد رشد کرده و  با یک استراحت کوتاه از کانال ۲.۵۰۰ عبور کند و با یک رشد خوب همراه باشد.

محمد امین فرجادفر، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بیدار بورس بیان کرد: سال گذشته بازار سرمایه باوجود انتظارات فعالان، متاثر از دخالت‌های دولت و تشدید سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی در زمستان با رشد خاصی مواجه نشد. همچنین انتظارات فعالان برای انتهای سال ۱۴۰۲ یک رشد خوب همانند سال گذشته بود که محقق نشد.

این فعال بازارسرمایه اظهار داشت: رشد نقطه به نقطه بهمن ۱۴۰۲، ۲۷.۵ درصد بوده و نشان دهنده رشد ۳ درصدی نقدینگی بوده است و انتظار می‌رود در بهترین حالت و با تداوم روند انقباضی در پایان سال ۱۴۰۲، شاهد نقدینگی ۷،۹۰۰ تا ۸،۰۰۰ همتی به معنای رشد نقدینگی ۲۵ درصدی در سال ۱۴۰۲، هستیم. به عبارت دیگر حد بالای سیاست انقباضی بانک مرکزی و با استفاده از سقف تاریخی نرخ‌های بهره بانک مرکزی به بهای ایجاد یک رکود همه جانبه و یکپارچه و هدف گذاری ابتدای سال، خود، رشد ۲۵ درصد نقدینگی را سبب شده است. 

به گفته فرجادفر؛در سال ۱۴۰۲، بازار هیجان و ریسک‌پذیری سال‌های قبل را نداشت و عامل اصلی آن نیز نرخ بهره موثر سپرده‌ها بوده که همه کسب و کارها را زمین گیر کرده است.

این کارشناس بازارسرمایه در نهایت گفت: انتظار می‌رود در سال ١٤٠٣ با اصلاح نرخ بهره و رشد دلار نیما و کنترل تورم، شاخص کل از ۲.۲۰۰ واحد تا ۲.۵۰۰ واحد رشد کرده و  با یک استراحت کوتاه از کانال ۲.۵۰۰ عبور کند و با یک رشد خوب همراه باشد.

کد خبر 37698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =